Bárhova nézünk az utcán, láthatjuk, hogy ma már majdnem mindenki hordozható cd lejátszóval, 'head-set-es' mobil telefonnal vagy egyéb fülhallgatós készülékkel sétál.
Az emberek nem mérik fel annak a veszélyét, hogy milyen mértékben károsítják nap, mint nap a hallásukat. Manapság egyre népszerűbbek a hordozható készülékek, melyek elengedhetetlen kelléke a fülhallgató.
"Ma már nem olyan mértékben használjuk ezeket, mint régen"- mondta Robert Novak, az Indiana állambeli Purdue Egyetem professzora. "Ma már egész nap, bárhol hallgatunk zenét, nemcsak például futás közben. Egyre több fiatalt látok fiatal testben, de 'öreg' fülekkel. Ez a folyamat évtizedekkel ezelőtt kezdődött, a Walkman-ek megjelenésével."
Azért, hogy felmérjék, hol is tart ez a folyamat most, találomra tanulókat kérdeztek zenehallgatási szokásaikról. Az eredmény nem meglepő: az esetek többségében tapasztaltak enyhe vagy erősebb halláskárosodást. Károsodás alatt értendő, hogy magasabb frekvenciákat esetleg már nem észlelnek, vagy hangos háttérzajban nem hallják egymást, ill. enyhe fülzúgást tapasztalnak. A felmérések szerint hasonló a helyzet a 30-as, 40-es éveiben járók, vagyis az első 'walkman' generáció esetében is.
"Valószínűleg ez még csak a jéghegy csúcsa."- mondta Dr. John Oghalai, a texasi Gyermek Fülgyógyászati Központ igazgatója. "Nem lennék meglepve, ha a helyzet még rosszabb lenne, mint amit eddig tapasztaltunk..."
Halláskárosodás nagyon sokféleképpen bekövetkezhet, kezdve a hangos koncertektől, zajos munkagépeken át, a lőfegyverek használatáig. A kutatás szerint manapság sokan nemcsak zenehallgatás céljából viselnek fejhallgatót, hanem azért is, hogy kiszűrjék a környezetből (utcáról, metróból) érkező zajokat. Azonban ez is csak tovább fokozhatja a károsodást.
"A fő probléma az, hogy a betegség nem jelentkezik azonnal. Sokszor évekbe telhet, míg az első tünetek jelentkeznek."- mondta Dr. Colin Driscoll, a minnesota-i Mayo Klinika fülgyógyásza. Azonban ha figyelünk, észrevehetünk ismertető jeleket. Például ha egy hangosabb összejövetelről távozva fülzúgást vagy csengést érzünk. Ilyenkor talán még elég ha kicsit pihentetjük a fülünket, de hosszútávon ez csak részleges megoldás lehet.
További probléma, hogy ma már a pihentetésre sincs alkalmunk igazán. Az újratölthető elemek, az állandó zajszennyezés a környezetünkben, mind gátolják azt, hogy fülünk akár percekig, de nyugodt állapotban legyen. A fiatalok körében pedig nagyon népszerű a hangos zene, vagyis a hangerőt legtöbbször az egészségesnél jóval magasabbra tekerik.
Egy ausztrál felmérés szerint az emberek 25%-a naponta, akár több órán keresztül kiteszi fülét a káros hatásoknak. Másik felmérés szerint ez főleg a 18-24 év közöttieket érinti, ugyanis általában ők hallgatnak zenét káros hangerővel.
"Sok fiatalnak eszébe sem jut fülvédőt hordani. Szerintem egy hangos koncertről jövet biztos lennének, akik elfogadnának egyet."- mondta Dr. Driscoll.
Végezetül érdekes, hogy egy zenészekből álló csoport alapított egy társaságot: Hearing Education and Awareness for Rockers (HEAR), azért, hogy népszerűsítsék a hallás védelmét. A csoport szakértők segítségével feltalált egy olyan szerkezetet, ami jelzi, ha a megengedett értéken felül ér minket zajártalom. ma