Emil Boc miniszterelnök november 20-án jelentette be, hogy a kormány át kívánja gondolni a gyermeknevelési támogatás rendszerét, és csökkenteni fogja annak "bőkezűségét". Pető Csilla parlamenti képviselő a múlt héten tartott nagyváradi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az RMDSZ nem szavazna meg egy olyan javaslatot, amely csökkentené a gyermeknevelési szabadság időtartamát.
Az erdélyi Krónika vezércikkében megállapítja: Emil Bocnak a rendszer "bőkezűségéről" szóló megnyilatkozása arról árulkodik, hogy a kormányt a közszférában végrehajtott bércsökkentéshez, elbocsátásokhoz és a nyugdíjak - végül kútba esett - lefaragásához hasonlóan ismét csak takarékossági szándék vezérli, vagyis azt fontolgatja, miként vonhatna el a kismamáknak nyújtott juttatásokból.
A cikk írója szerint ez a stratégia visszalépést jelent a romániai népesedéspolitikában, olyan mentalitásra vall, amely nem tartja szem előtt sem a népességfogyást jelző mutatókat, sem a jelenlegi társadalmi trendeket. Románia már így is csak az EU-tagállamok középmezőnyében helyezkedik el a születések arányát tekintve (ezer lakosra 10,4 újszülöttel), a lakosság száma folyamatosan csökken, egyre kevesebb szülő vállal - egyre kevesebb - gyereket.
A magyar kormány éppen most döntött a gyereknevelési szabadság időtartamának az eddigi kettőről három évre történő meghosszabbításáról, ugyanakkor, ha egy kismama idő előtt visszamegy dolgozni, akkor csak a részmunkaidős, négyórás munkaidő mellett kapja meg a gyest - írja a szerző, aki szerint ez a modell alkalmazható lenne Romániában is.