Azt azonban az IRRI erőfeszítései sem tudják megakadályozni, hogy egyes rizsfajták kihaljanak. Az ehhez hasonló veszteségek kerültek reflektorfénybe a múlt héten befejeződött, 12 napos nagojai ENSZ-konferencián, ahol több mint 190 ország delegáltjai tanácskoztak a Föld biodiverzitásának megőrzéséről.
Egy-egy rizsfajtát könnyen kipusztíthatnak a kártevők, a betegségek, a szárazság, a környezeti katasztrófák, de az urbanizáció is, vagy ha egyszerűen felhagynak a termesztésével - hangsúlyozta Hay.
A norvég génbank az utóbbi két évben 70 ezer rizsfajta "másolatát" kapta meg a fülöp-szigeteki banktól. Az utolsó szállítmány - további 40 ezer rizsfajtával a fedélzetén - a napokban a manilai reptérről indult útnak az északi országba.
A százezernyi rizsfajta megőrzését biztosítja, hogy a norvég létesítmény mellett az IRRI készleteinek másolatából már az Egyesült Államok kormánya is fenntart egy génbankot Colodaróban.
A Nemzetközi Rizskutató Intézet fennállása óta többek között Kambodzsán segített, ahol az 1970-es években, a vörös khmer rezsim ideje alatt több millió ember vesztette életét - sokan az éhezés miatt -, és a helyi gazdálkodókat arra kényszerítették, hogy kizárólag bizony rizsfajtákat termesszenek. A háború után az ország azzal a kéréssel fordult az IRRI-hez, hogy küldjenek 500 olyan rizsfajtát, amelyek őshonosak voltak náluk, de eltűntek a pusztítás évei alatt. "A raktárunkon voltak ilyen rizsfajták, ezért 1981. és 1989. között segítettünk a visszatelepítésükben" - mesélte el Flora de Guzman, a fülöp-szigeteki génbank kutatási vezetője.