A három párt a koalíciós tárgyalások második körében a kormány konkrét személyes összetételével fog foglalkozni.
Amennyiben létrejön a három párti koalíció, a kormányoldalnak 111 képviselője lesz a 200 tagú parlamenti alsóházban.
A pártok utolsóként az adórendszer, illetve az egészségügy témakörét zárták le, amelyek körül a legtöbb vita volt. Megállapodás született arról, hogy az orvosi rendelőkben megszüntetik a vizitdíjat, a gyógyszertárakban pedig a vényilletéket, amelyek alkalmankénti összege 30 korona volt. Viszont továbbra is illetéket kell majd fizetni a mentőszolgálat éjjeli és a hétvégi igénybevételéért.
Az adórendszerben kialakítanak egy legalsó, csökkentett - nagy valószínűséggel ötszázalékos - áfakulcsot, amelynek hatálya alá a gyógyszerek, a könyvek, a pelenkák és a bébiételek fognak tartozni. Jelenleg egy kétkulcsos - 15 és 21 százalékos - áfarendszer van érvényben. A személyi jövedelemadó és a vállalkozási nyereségadó nem fog emelkedni, míg az ágazati (például banki) adó bevezetésének lehetőségét a felek nyitva hagyták. Az adórendszer legkorábban 2015-ben változhat meg.
"Köszönöm a kollegáknak, hogy az adórendszerről vallott, egymástól szögesen eltérő véleményünket sikerült valamiféle közös nevezőre hoznunk" - érzékeltette a tárgyalások bonyolultságát Jaroslav Faltynek, az Igen frakcióvezetője.
Marian Jurecka, a kereszténydemokraták alelnöke leszögezte, hogy pártja számára a koalíciós szerződés tervezete elfogadható. Hozzátette: a KDU-CSL számára külön elégedettségre ad okot, hogy a családok adóterhei csökkenni fognak.
Sobotka kijelentette: szorgalmazni fogja, hogy a koalíciós szerződést ne csak a pártelnökök, hanem az összes képviselő is ellássa kézjegyével.
Miután az aláírt dokumentumot az egyes pártok vezetőségei is jóváhagyják, megindulnak a tárgyalások a tárcák elosztásáról és a kabinet személyi összetételéről.
Sobotka azt szeretné, ha az új kormány megalakításáról szóló javaslatot még az év vége előtt Milos Zeman köztársasági elnök elé terjeszthetnék.