Tizenöt évvel ezelőtt kezdett kialakulni a Düsseldorfi és a Szatmárnémeti Filharmóniák közti kapcsolat, amely annak köszönhető, hogy Franz Lamprecht karmester, a marosvásárhelyi után a szatmárnémeti zenekarban is fantáziát látott. -Az elmúlt évek során szinte száz százalékosan kicserélődött a hangszerparkunk, és most már elmondhatjuk, hogy európai színvonalat képviselünk. Olyan felszerelésekkel dolgozunk mint a prágai, vagy a budapesti filharmóniák, mindezt természetesen német támogatással tudtuk elérni - magyarázza Fátyol Rudolf, a Dinu Lipatti Filharmónia igazgatója.
A német barátság nem csupán a támogatásban, hanem a számtalan koncertsorozatban is megnyilvánul. -Évente több alkalommal lépünk fel Németországban, ahol hihetetlen szeretettel fogadnak bennünket, és ez természetesen kölcsönösen is működik. Amire a leginkább büszkék vagyunk, az a saját zenei könyvtárunk. Olyan anyagokat sikerült német támogatással begyűjtenünk, amellyel Erdély szinten csupán mi rendelkezünk - fejti ki az igazgató.
Mivel több mint 300 ezer euró értékben érkeztek adományok az elmúlt évek során, így a Filharmónia hangszerkészlete is egyre jobban felhalmozódott, ezáltal pedig lehetővé vált, hogy segítsék a helyi intézményeket. -Főként az Aurel Popp Zenelíceumot támogatjuk. Több mint hetvenféle hangszert biztosítottunk számukra. Egy zongoránk a zeneiskolában van, míg egy másik a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal dísztermében kapott helyett, ahol rendszeresen szoktunk koncerteket szervezni.
Régebben a megyei fúvószenekaroknak több alkalommal adományoztunk hangszereket - meséli Fátyol Rudolf igazgató. Mint mondja a külföldi barátságokon keresztül mindig lehet nyerni valamit, s egy zenekarnak nagy előnye van, hiszen nem kell szólnia, elég ha a hegedű szavával belopja magát a közönség szívébe.