A Szabadegyetem következő fősátras, a gazdasági válságról szóló programjában Diósi László, az OTP Románia vezérigazgatója arról beszélt, hogy a válságnak megvan az az előnyös oldala, hogy megtisztítja a gazdaságot az egészségtelen fejlődési irányoktól. Mint mondta, a régió országainak sokkal jobban kell figyelniük egymásra, hiszen hasonló helyzetükből fakadóan együttműködve, egymás tapasztalatait átvéve sokkal jobb teljesítményre képesek, mint önmagukban.
Vojnits Tamás, az Oriens elemzőcsoport vezető közgazdásza szerint a közép-kelet-európai országok gazdaságának tartósan tőkehiányos helyzetre kell felkészülnie. Ezért ezeknek az államoknak maguknak kell gondoskodniuk vállalati szférájuk eltőkésítéséről, amihez viszont a szociális juttatásoktól kell forrásokat átcsoportosítaniuk. Becsey Zsolt, a Fidesz volt európai parlamenti képviselője azt mondta, a volt szocialista országok politikusainak fel kell hagynia azzal a populista gyakorlattal, hogy mindig, mindenkinek és minden területen jelentős javulást ígérnek.
Németh Zsolt és Sándor Krisztina.
Az Efes-sátor idénynyitó előadásán, a Horia Rusu Alapítvány Műhelyben Elnökválasztás 2009 - a politikai paletta átszerveződése? című előadást moderált Toró T. Tibor. A két meghívott, Cristian Pîrvulescu, a Pro Európa Liga társelnöke és Valentin Stan, a Bukaresti Egyetem tanára az idei romániai elnökválasztás lehetséges következményeit vázolta, felhívva a figyelmet a választások eredményeinek a magyar közösségre való hatására. Pîrvulescu az aktuális kormánykoalíció felbomlását jósolta az elnökválasztás után, függetlenül a győztes jelölt nevétől. Véleménye szerint e jelenség ráerősít a román adminisztráció átpolitizálódására és az erőviszonyoknak a helyi vezetők felé való eltolódására.
A helyi közigazgatás témáját elemezte Valentin Stan is, aki emlékeztetett arra, hogy Románia ratifikálta a EU-s joganyagba tartozó helyi közigazgatási chartát és elviekben alkalmazza is azt. Az elkövetkező államelnöki választások kontextusában felidézte, hogy ennek ellenére Traian Băsescu államelnök számos esetben azt nyilatkozta: nem ismer már létező európai autonómiamodelleket.