Magyarán, a megyék 80, a megyeközpontok 50, a municípiumok 20, a városok 6, a községek pedig 1,5 millió lejt kapnak a központi költségvetésből. Ez az összeg viszont garantált. Kivéve azt az esetet, amennyiben egy-egy önkormányzat saját forrásaiból (adók, illetékek, fizetések után adóbevételek, büntetések) el nem éri a számára meghatározott összeget. Ebben az esetben ugyanis egy árva fityinget sem kapnak Bukaresttől.
Ebben a szerencsétlen helyzetben Szatmár megyében összesen tizenhárom önkormányzat van, köztük Szatmárnémeti és Nagykároly, továbbá Avasfelsőfalu, Bikszád, Batiz, Avasújfalu, Mezőfény, Halmi, Aranyosmeggyes, Szatmárudvari, Szatmárpálfalva, Turc és Vetés. Nem feltétlenül járnak jobban azok az önkormányzatok sem, amelyek saját forrásaikból nem érik el a nekik megszabott limitet: Túrterebes esetében ugyanis például a megszabott költségvetés csak a tavalyi 40%-át éri el...
Luminiţa Alina Albu, a pénzügyi igazgatóság újonnan kinevezett vezetőjének beszámolója szerint az ÁFÁ-ból visszaosztott összegekből Szatmár megye 42,042 millió lejt, a szatmári önkormányzatok pedig 263,028 millió lejt kapnak. Utóbbi összegekből 167,864 millió a különböző önkormányzati és közalkalmazottak fizetése, 33,97 millió a fogyatékkal élők személyi gondozóinak bére, 2,280 millió lej pedig a helyi rendőrségek és bölcsődék működtetése, a fűtéstámogatás kifizetése.
Darius Valcov pénzügyminiszter szerint az új rendszer kizárja a politikai beavatkozásokat a költségvetés kiegyenlítésének folyamatából. A miniszter szintén a pozitívumok közé sorolta, hogy az ország 3180 települése közül több mint 2000-nek nő meg jelentősen a költségvetése. Hozzátette, hogy a rendszer elsősorban a szegény településeket segíti. Olyan település is lesz, amelyik 900 százalékos növekedést könyvelhet el.
A gond viszont az, amire korábban Pataki Csaba szenátor is felhívta a figyelmet, hogy ezzel nem csak a nagyobb, de a jól gazdálkodó, az adóit jó arányban behajtó önkormányzatok egyenesen rosszul járnak...