Ahhoz, hogy Románia versenyképes legyen, intézményi megújulásra van szüksége, ennek része lenne az alkotmányreform, amelynek az autonómia megvalósulásához kell majd elvezetnie. Ennél a mondatnál a főleg székelyföldiekből álló hallgatóság megtapsolta az államfőt. A mondat másik felének elhangzásakor azonban hangos hurrogásokkal illették őt, mivel leszögezte: az autonómia minden közösséget egyformán megillet, legyen szó Székelyudvarhelyről vagy más romániai helységről, mint Tulcea vagy Caracal. Magyarázatképpen kifejtette: számos területen a központi kormány szerepét csökkenteni kell, a döntéseket helyi szintre kell leadni, például az iskolai oktatásban vagy a kórházak kezelésében.
A hallgatóság még hangosabb elégedetlenséggel fogadta azt a kijelentését, amellyel emlékeztetett a román alkotmány első cikkelyére: "Románia egységes, szuverén nemzetállam". Ezt a mondatot éles füttykoncert közepette többször megismételte. Felhívta a figyelmet, hogy a válságból csak az emberek közötti szolidaritás révén lehet kilábalni. Nehéz megérteni azokat - mondta -, akik ezekben a nehéz időkben a nemzet szolidaritását ássák alá.
A közönség heves reagálásával szemben a moderátorként szereplő Németh Zsolt felhívta a figyelmet a párbeszéd fontosságára. Orbán Viktor megállapította: Basescu korábbi pártja és a Fidesz egy politikai közösséghez - az Európai Néppárthoz - tartozik az Európai Unión belül s ez az időnként fellépő konfliktusok ellenére Magyarország számára értékes együttműködési lehetőség.
A románok és a magyarok sorsában ma is vannak közös elemek, hiszen például őket együttesen fenyegeti az energiafüggőség - fejtette ki a Fidesz elnöke. Szerinte e kiszolgáltatottság ellen közösen kell fellépni. "Stratégiai magyar érdeknek tartom, hogy a magyar energiafüggőség feloldására csak olyan módszereket válasszunk, amelynek részese, sőt egyik oszlopa Románia is" - szögezte le.
"Mi a Fideszben alig várjuk azt a pillanatot, amikor közösen viselhetjük a felelősséget a román-magyar kapcsolatrendszerért" - mondta Orbán Viktor, kifejezve reményét, hogy Basescu újabb mandátumot nyer az őszi elnökválasztáson, Magyarországon pedig jobboldali kormány lesz. Mint megállapította, akkor közösen állíthatnak majd össze egy együttműködési csomagot, amelynek eredményeként a két ország együtt léphet előre a következő esztendőkben.