A költségvetési többlet az éves GDP több mint egy százalékát teszi ki.
A költségvetési bevételek csaknem tíz százalékkal magasabbak voltak tavaly első hét hónapjához képest, ezen belül az áfa-bevétel 15, a jövedelemadóból befolyt összeg 13, a nyereségadóból származó bevétel 11 százalékkal volt magasabb, a jövedéki adóból származó bevétel szerényebb, 7 százalékos mértékben nőtt.
A nyugdíjbiztosítási járulékokból 1,5 százalékkal kevesebb pénz folyt be. Januárban öt százalékponttal csökkentették a munkáltatók által befizetendő járulékot és 0,5 százalékkal több pénz irányítanak a kötelező magánnyugdíj-biztosítási rendszer felé.
A román költségvetési kiadások 2,9 százalékkal nőttek tavalyhoz képest.
A bukaresti pénzügyminisztérium az egészségügyi bérelemelésről várható szerdai kormánydöntés előestéjére időzítette közlését.
Victor Ponta miniszterelnök korábbi bejelentése szerint októbertől 25, jövőre és 2017-ben pedig további 25-25 százalékkal emelik a romániai állami egészségügyi rendszerben dolgozó alkalmazottak bérét. A bejelentés az egész román közszférában bérkövetelési hullámot indított el.
A román nemzeti bank, a költségvetési tanács és Románia nemzetközi hitelezői egyaránt kételyeiknek adtak hangot, hogy a jövőre tervezetett 4-5 százalékpontos áfa-csökkentés és a közalkalmazotti bérek emelése fenntartható-e hosszú távon, és óvatosságra intették a bukaresti kormányt.