Révészné Petró Zsuzsa, a nyírségi állatkert szóvivője szerdán az MTI-nek elmondta: a kis tapír mamája 2013-ban az Európai Fajmegőrzési Program keretében érkezett a Nyíregyháza-sóstógyógyfürdői intézménybe, ahol már régóta élt egy hím.
A nőstény 13 hónapnyi vemhesség után egy héttel ezelőtt hozott világra utódot. A kis tapír bundája hosszirányban világos színű csíkos és sormintaszerű foltok láthatók rajta. Az álcázást szolgáló bundaszín néhány hónap alatt tűnik majd el róla, s 6-8 hónapos korában már ugyanolyan színű lesz, mint szülei.
Révészné Petró Zsuzsa kiemelte: az ősi legenda szerint az isten a tapírt azokból a darabokból rakta össze, ami a többi élőlény teremtése után megmaradt. Az állat 35 millió éve alig változott, és rendkívül furcsa kinézetű. Koponyája hatalmas, amelynek elülső részén csonttaraj van, felső ajka és orra egyesülve lefelé hajló ormányt alkot, disznószerű testének mellső lábain négy, a hátsón három ujj található.
Kizárólag növényevő, rendkívül békés állat, méreteihez képest viszont hihetetlenül mozgékony és fürge.
Természetes ellenségei a természetben a jaguárok és a pumák, s ha megtámadják, különleges testalkatának és rövid szőrének köszönhetően torpedóként veti be magát a sűrű erdőbe, lerázva támadóit.
A Földön négy tapírfajta él, közülük a dél-amerikai tapír (Tapirus terrestris) állománya a legstabilabb, de élőhelyének pusztulása, az erdők irtása mellett az illegális vadászat is veszélyezteti, ezért a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) a sérülékeny kategóriába sorolta.
A Nyíregyházi Állatkertben a tapírpár és kicsinye az épülő Andok házában él, amelynek műszaki átadása a napokban megtörtént, és tavasztól a nagyközönség számára is megnyitják majd a dél-amerikai állatvilág egyedeit bemutató létesítményt.