Több román politikus is támadja, és a Székelyföld autonómiájának tekinti Románia tervezett regionális átszervezésének folyamatát - írja a Krónika című kolozsvári napilap.
Az egyik, az ellenzéki Szociáldemokrata Párttal (PSD) szövetségben működő formáció, a Konzervatív Párt (PC) csütörtökön felhívással fordult "a románul gondolkodó és érző" politikusokhoz, hogy akadályozzák meg a fejlesztési régiókról szóló 2004/315-ös törvény módosítását.
Az ügy előzménye, hogy szerdán a bukaresti szenátus hallgatólagosan elfogadta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) törvénytervezetét, amely az európai uniós regionális előírásoknak megfelelően úgy alakítaná át Románia fejlesztési régióit, hogy a két magyar többségű megye, Hargita és Kovászna, valamint a magyarok által szintén jelentős arányban lakott Maros megye közös régiót alkotna.
A nagyjából egy évvel ezelőtt benyújtott tervezetet a szenátorok nem vitatták meg az előírt határidőn belül, ezért az a hatályos törvények értelmében elfogadottnak minősül. A jogszabály felsőházbeli elfogadása ugyanakkor csak az első lépés annak hatálybalépéséhez, mivel az ügyben a képviselőház a döntéshozó kamara.
A PC közleményében úgy véli, hogy az RMDSZ "bármi áron arra készül, hogy a kis lépések politikája révén etnikai regionalizációt valósítson meg". A párt szerint a törekvés célja, hogy az így magyar többségűvé váló régió számára szélesebb körű önrendelkezést kérjenek.
Mircea Dusa Hargita megyei PSD-képviselő szintén csütörtökön úgy vélekedett, a jogszabály hátrányos helyzetbe hozná a megyében élő románokat, mivel az anyagi források elosztását a magyar vezetőkre bízná. Hasonló véleményen van a PSD Kovászna megyei elnöke, Horia Grama is.
A helyi magyar önkormányzati elöljárók ugyanakkor a székelyföldi fejlesztési régió megalakítása mellett kardoskodnak. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere elmondta a Krónikának, hogy Románia érdeke a decentralizáció, a régiók kialakítása, hiszen jelenleg nem érvényesül az az elv, hogy "a pénz oda jusson, ahol szükség van rá".
Borbély László környezetvédelmi miniszter a lapnak elmondta, hogy a régiók átalakítása része a kormányprogramnak is, és az RMDSZ tervezete a megyei önkormányzatok számára is megfelelő lehet, azok ugyanis már öt éve jelezték, hogy a mostani felosztás nem jó.
A Kis-és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának régiós felosztása