Az esztéta mindenekelőtt a posztmodern, valamint modern fogalmakat tisztázta. Kijelentette, hogy a posztmodernt nehéz meghatározni, hiszen ez a korszak valami óriási kulturális és civilizációs fellendüléssel kezdődött, majd a század második fele nem produkált sokat. Csak a számítógép és az internet egyedül, amit fel tudunk mutatni. A posztmodern egy olyan szakasz, amely nem tudta meghatározni magát, és tudta is magáról, hogy nem híres, hiszen egyes teóriák szerint lejárt az eredetiség, és a képzelet behatárolódott.
A modern kor már a reneszánsszal kezdődik, és a 19-20. század lesz a szűkebben nevezett modern. Így a posztmodern nem más, mint az ötszáz éves modern ívének a zárlata. Egy szakasz, ami modern utáni szakasznak nevezi magát.
A rövid korszakábrázolás után Józsa T. István megnevezte a szatmárnémeti kortársirodalom nagyjait, olyanokat mint Láng Zsolt, Lászlóffy Csaba és Kovács András Ferenc, ezt követően pedig a mellette ülő művész munkásságát méltatta.
"Egy lejárt korszakról jól tudunk beszélni, de egy olyanról, amiben még benne élünk nehezen lehet, hiszen még sok minden nyitott előttünk. Reméljük, hogy az elkövetkezendőkben is születnek vívmányok, és kezdődik valami új." - mondta el végezetül Józsa.
Józsa T. István esztéta előadását hallgathatták