Noha a legutóbbi ülés után Adrian Stef tanácselnök azt mondta, hogy a parlamenti választásig már nem hívja össze a tanácsosokat, szerdán mégis rendkívüli ülésen gyűltek össze. A napirenden 18 pont szerepelt, ennek a kétharmada pedig európai uniós pályázatok előkészületeiről szólt.
A Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (POSDRU) szociális tengelye mentén november 30-án nyitják meg a pályázati időszakot. A Szatmár Megyei Tanács összesen hat projekt érdekében köt együttműködési protokollt különböző egyesületekkel, tanügyi intézményekkel. Ami viszont ezzel kapcsolatban szembetűnő, hogy ezek közül a legtöbb nem Szatmár megyei!
Valamennyi esetben az MT égisze alá tartozó Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság az egyik fél. Amíg a romák támogatásáról szóló projektben a különböző Szatmár megyei roma szervezetek a partnerek, addig például az állami gondozottak integrálódását célzó projektben a gyulafehérvári PAKIV Egyesület, a fogyatékkal élők munkaerő-piaci integrálódását segítő pályázatban a Bukaresti Egyetem, a szociális kirekesztés által veszélyeztetett rétegek munkaerő-piaci integrálását elősegíteni szándékozó pályázatban pedig a kolozsvári PROIS-NV és a spanyol SICI Dominus egyesületek valamint a Spiru Haret Egyetem a partner. Ennél is figyelemreméltóbb az „Esély a beteljesült élethez" és az "Esély az aktív élethez" elnevezésű két projekt, amelyben a nagybányai börtön, a Nagybányai Északi Egyetem és a ASSOC Egyesület érdekelt - amely szintén nagybányai illetőségű. Akárcsak Stef személyes tanácsadója, Cristian Anghel...
A vita 16. pontnál robbant ki, amikor Alexandru Panea és Radu Giurca PDL-és tanácsosok kifogásolták, hogy alig percekkel a tanácsülés előtt kapták meg a határozattervezetet. Arra kérték a tanács vezetőit, informálják őket annak tartalmáról és az avasfelsőfalui szemétdomb helyzetéről. A felkérésre Mircea Govor, a tanács elnöke heves kirohanást kezdett az ARD-szövetség, a Boc-kormány és Andreea Paul ARD-és képviselőjelölt ellen. Ugyanakkor se arra nem válaszolt, hogy mi lesz az avasfelsőfalui szemét sorsa (erről bővebben itt olvashatsz), sem pedig arra, hogy a kivitelező mikor rukkol elő konkrét tervvel. Mindez nem riasztotta azonban vissza attól, hogy erődemonstrációt tartva lekezelően rendre utasítsa tanácsos kollégáját...
A kedélyeket Csehi Árpád felszólalása csitította le. A korábbi tanácselnök aprólékosan elmagyarázta, hogy a környezetvédelmi minisztériummal kötött szerződés november 30-án lejár. Eddig kellett volna a megyének bezárni a szatmárnémeti, az avasfelsőfalui, a nagykárolyi és a tasnádi városi szeméttelepeket. Ezek közül azonban csak utóbbi kettő áll a bezáráshoz szükségeshez közeli stádiumban. A szatmárnémeti telep esetében már megvannak az építkezési engedélyek és heteken belül hozzá lehet fogni - Avasfelsőfalu esetében viszont továbbra is nagy a bizonytalanság és várják a kivitelező UNIO tervét. A megyei tanács azonban július 31-ig meghosszabbította a szerződést a minisztériummal - enélkül ugyanis elveszítette volna a közel tíz millió eurós támogatást. Jelen állás szerint tehát jövő év júliusáig kell bezárni a városi szeméttelepeket.
A tanács közel egy év távlatában ismét megszavazta, hogy kész átvenni a légierő egy kiselejtezett MIG gépét, amelyet majd egy talapzatra rögzítve kiállít, amint az Aranyosgyéres vagy Marosvásárhely közelében is látható. Az újbóli szavazásra azért volt szükség, mert a honvédelmi minisztérium ragaszkodott hozzá, hogy a választások utáni új tanács is áldását adja a tervre. A vadászgépet ingyen kapja a megye, ám annak szállítását és a repülőtér közelében való kiállítását már a tanácsnak kell fizetnie.
Ezúttal is szó volt különböző költségvetési változtatásokról. Az községek a megyei tanács előző ülésének döntése után törleszteni tudták tartozásaikat a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság felé - az így felszabadult összegekkel a tanács törlesztette az utakkal kapcsolatos tartozásai egy (elenyésző) részét. Emellett hétezer lejes támogatást kapott a Szatmárnémeti Sportklub/Erdődi Cetate birkózó egyesület a hagyományos Cetatii Kupa megszervezésére. A tanácselnök fontosnak tartotta kiemelni, hogy az intézmény több ezer lejjel támogatja Maria Tripon Szatmár megyei népdalénekesnő legújabb lemezének megjelenését - hogy pontosan mekkora összeggel, azt nem lehet tudni, ugyanis a sajtónak „elfelejtették" átküldeni a költségvetésről szóló határozattervezetet.