A szlovén környezetvédelmi minisztérium tizenkét farkas kilövésére adott engedélyt 2012 októberéig, ami a 70-100 tagúra becsült állomány jelentős részét képezi. A Dinaricum Fenntartható Fejlődésért Egyesület arra figyelmeztetett, hogy harminc éve nem történt ekkora beavatkozás a farkaspopulációba.
A kilövés szükségességét a farkaslétszám emelkedésével és a kármegelőzéssel indokolják. Tavaly az államnak 575 farkas által okozott káresetben kellett összesen 346 000 eurónyi kártérítést fizetnie az állattartóknak. Idén ez az összeg eddig 158 000 euró - adta hírül szlovén források alapján a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása (www.derstandard.at).
Egy tanulmány az elmúlt 15 évben elemezte a kilövések hatékonyságát, és arra a következtetésre jutott, hogy az elpusztítás nem hatékony módszer a kárelhárításra. A szakértők ehelyett a jószág biztonságos körülkerítését és kutyákkal való őrzését látják üdvözítő megoldásnak. A káresetek megszaporodásának egyik fő oka a juhtartás növekedése az országban. 1992-től 2009-ig a juhállomány több mint hatszorosára duzzadt, legnagyobb mértékben a farkasok élőhelyén.
A Dinaricum természetvédői azon vannak felháborodva, hogy a környezetvédelmi tárca a döntés meghozatalánál sem az egyesület aggályait, sem a maga a minisztérium által társfinanszírozott SloWolf projekt keretén belül megvalósult tanulmány eredményeit nem vette figyelembe. Ezen kívül a monitoring adatok arról tanúskodnak, hogy a farkasállomány jelenleg nem nő, hanem épp csökken.