Az evolúció tudományos elméletének alapjait Charles Darwin fektette le, aki világszerte ismert, emblematikus figurává vált, akinek a modern tudomány és gondolkodás fejlődésére gyakorolt hatása vitathatatlan. Ezért lett az ő születésnapja a tudományos gondolkodás és a humanizmus ünnepe, és ezért tartják meg Szatmárnémetiben minden évben a tudományos előadásokból álló Darwin Napot.
Az első ilyen rendezvényt 2009-ben tartották meg, a február 12-én megtartott ünnep pedig a hatodik volt a sorban. A Szatmár Megyei Múzeum gyűlésterme dugig telt diákokkal, biológusokkal tanárokkal.
A rendezvény keretében román, illetve magyar nyelven hangzottak el előadások. A 11 órától kezdődő román nyelvű részben Marton Attila, dr. Lengyel Péter és Asztalon Ciprian beszéltek Darwin üzenetéről napjaink emberének, a madarak világának érdekességeiről, valamint a Neander-völgyi emberről, de szó esett arról is, hogy hogyan jelenik meg az emberi agyban a szerelem érzete.
A magyar nyelvű előadások sorában Dr. Rózsa Lajos, Marton Attila, Dr. Keresztes Lujza és dr. Szabó D. Zoltán tartottak előadást egyebek mellett az ivaros szaporodásról, a madarak életéről és a földi élet sokféleségéről.
Sike Tamástól, a rendezvény fő szervezőjétől a Darwin Napot követően megtudtuk: természetesen a jövő évben is megszervezik a tudományos gondolkodás ünnepét, viszont az idei érdeklődést látva elképzelhető, hogy 2015-ben egy nagyobb előadóterembe költöznek.