Fél éve működik családorvosi ügyelet Szatmár megyében. A pácienseket hétköznaponként este 20 és reggel 8 óra között, illetve hétvégenként huszonnégy órán keresztül szakképzett orvosok és asszisztensek várják az egyes klinikákon és rendelőkben. A permanencia lényege, hogy az ide forduló betegek ne várakozzanak órák hosszát, és, hogy időben a családorvosok hatáskörén belül való ellátáshoz jussanak.
Természetesen, ha az orvosok sürgősségi esetet észlelnek azonnal értesítik a mentőt és a beteget a kórházba küldik. Ez a típusú ügyelet még teljesen új Romániában, ezért a lakosság még hozzá kell szokjon ehhez, meg kell értse ennek lényegét, célját.
"A Korall Klinikában működő családorvosi ügyelet keretében július 17-től mostanáig összesen 384 beteg érkezett. Szerintem ez így kezdetben jó szám, ugyanis a lakosság többsége még nem ismerte fel a permanencia fontosságát" - véli Bódis Botond, a Korall Klinika ügyvezető igazgatója.
A családorvosok kezelni tudnak bármilyen interkurrens betegséget, mint például láz, hányinger, torokfájás, vesegörcs stb., és természetesen a gyermekeket is fogadják. Injekciós kezelésért is érdemes felkeresni az ügyeleti központokat, ugyanis a Szatmár Megyei Kórház Sürgősségi Osztályán már nem adnak injekciót.
"Mióta a sürgősségin nem látják el az injekciós gyógyerekkel kezelt betegeket, azóta megnőtt az ügyeletek látogatottsága. Minden bizonnyal sikere lesz a kezdeményezésnek, csak kell egy kis idő, amíg a lakosok hozzászoknak ehhez a szolgáltatáshoz" - nyilatkozta Dr. Láng László a szatmár.ro-nak.
Szatmár megyében eddig tizennégy Családorvosi Ügyeleti Központ működik, ezek közül nyolc található a megyeközpontban.