A közoktatási törvénytervezet megvitatása céljából, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala szervezésében, kedden, a kormánypalotában összeült a Nemzeti Kisebbségek Tanácsa. A kisebbségek képviselői, az Oktatási és Kutatási Minisztérium tisztségviselői jelenlétében, megfogalmazták a kidolgozás alatt álló jogszabálytervezettel kapcsolatos észrevételeiket, javaslataikat.
Markó Béla szövetségi elnök, beszédében kifejtette, a jelenlegi tervezet valós esélyt jelenthet a kisebbségi oktatás kapcsán felmerülő problémák rendezésére. Reményét fejezte ki, hogy ezúttal sikerül elérni a történelem és földrajz anyanyelven történő oktatását, ugyanakkor leszögezte azt is: fontos lenne, ha a román nyelvet alternatív tankönyvekből, sajátos tanterv szerint oktatnák az elemitől a középiskoláig.
A szövetségi elnök a decentralizációs folyamat felgyorsítását szorgalmazta: véleménye szerint az oktatással kapcsolatos kérdésekben a helyi önkormányzatok, a pedagógusok, a szülők, valamint a kisebbségi közösség képviselői sokkal hatékonyabb döntéseket hozhatnának. Ez a közös döntéshozatal képezhetné az alapját a kisebbségi törvénytervezetben megfogalmazott kulturális autonómiának is – mutatott rá.
Asztalos Ferenc RMDSZ-képviselő javasolta a kisebbségi törvény, oktatásra vonatkozó fejezetének elemzését, bizonyos részek beépítését a törvénytervezetbe, tekintettel arra, hogy a Képviselőház szakbizottságai ezeket már megvitatták és elfogadták.
A jelenlévők megegyeztek abban, hogy a törvénytervezettel kapcsolatos észrevételeiket az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalához juttatják el, amely továbbítja majd azokat az oktatási tárcának.