Az ősi, még kereszténység előtti román újévi szokásokat mutatja be Dragos Lumpan fotóművész Medvék és egyéb álarcok című kiállítása, amely szerdán nyílik a Budapesti Román Kulturális Intézet Szegedi Fiókintézetében.
Dragos Lumpan a kortárs román fotóművészet egyik legkiválóbb alakja, műveit számos romániai és nemzetközi kiállításon láthatta a közönség - közölte Kimpián Péter, az intézmény sajtóreferense az MTI-vel. A Bukarestben képi művészetet és teológiát tanult Dragos Lumpan egy több ezer éves mesét jelenít meg, a román hagyomány medvéit és álarcait, melyek elűzik a gonoszt, az elmúlt évet és egyben megrajzolják az újév reményteljes ösvényét is. A fotográfus teljesen más, eredeti és egyben ősi formában mutatja meg azokat a karácsonyi és újévi szokásokat, melyeket manapság ömlesztve, szinte csomagban kap meg az ember.
Az újévköszöntő, még kereszténység előtti ősi hagyományok Románia egyes tájain - különösen Moldvában - tovább élnek a falvakban. Az emberek többsége azonban nagyobb településeken él, így a szokások átalakultak és alkalmazkodtak a városi életformához. A 2003 decembere és 2007 januárja között készített fotográfiák bemutatják, az emberek miként tarják életben az ősi hagyományokat, s milyen hatást gyakorolt a városi élet az ünnepre.
A művész Medvék és egyéb álarcok című kiállítását először 2008 szeptemberében mutatták be Velencében, de már látható volt Londonban is. Dragos Lumpan munkásságát egyébként olyan sorozatok is fémjelzik, mint A lovak, az Otthon a szerzeteseknél, a Királykő vagy az Etióp ortodoxok, melyek a romániai National Geographic folyóiratban jelentek meg.
Dragos Lumpan fotókiállítására kerül sor Szegeden