Az érettségi eredmények ellen benyújtott óvások 92 százalékának az elbírálása után Ecaterina Andronescu oktatási miniszter egy pénteki sajtótájékoztatón elmondta, egész sor intézkedést tervez az érettségi eredmények javítása érdekében. A jövő héten közvitára bocsátandó intézkedések sorában többek között a jelenlegi érettségin tapasztalt típushibák azonosítását, egy országos tanfelügyeleti terv elfogadását, és a próbaérettségik országos megszervezését említette. A tárca azt is tervezi, hogy ingyenes felkészítőket szervez azoknak, akik elbukták a vizsgát.
Az oktatási tárca sajtóosztálya az MTI kérdéseire írásban közölte az idei érettségi sarokszámait. A közlés szerint a 2011-2012-es tanévben mintegy 170 ezer diák végezte el a 12. osztályt. Közülük azonban csak 146 ezer 500-an jelentkeztek az érettségi vizsgára. Sokakat a szigorú vizsgafeltételek bátortalanítottak el. Idén először ugyanis valamennyi vizsgaközpontban videokamerákat szereltek fel, és azonnal kizárták a vizsgáról azokat a fiatalokat, akik megpróbáltak puskázni, vagy akik nem adták le a mobiltelefonjukat a vizsga előtt.
Az idei érettségi vizsgára közel 187 ezer diák jelentkezett, közülük 41 ezren a korábbi években fejezték be középiskolai tanulmányaikat. A múlt vasárnapi eredményhirdetésen a vizsgázók 43,06 százaléka szerepelt átmenő osztályzattal. A vizsgáztatóknak azonban mintegy 35 ezer 500 óvást is el kellett bírálniuk. A megóvott osztályzatok újraértékelése után 44,26 százalékra emelkedett a sikeres vizsgázók aránya.
A székelyföldi megyék a sereghajtók között szerepelnek a statisztikában. Hargita megyében az óvások elbírálása után is csupán 30,84 százalék a sikeres vizsgázók aránya, míg Kovászna megyében az érettségizők 33,48 százaléka kap érettségi diplomát.
Romániában az utóbbi években folyamatosan rosszabbodtak a vizsgaeredmények. Míg 2009-ben a jelentkezők 81,47 százaléka, 2010-ben a jelentkezők 69,3 százaléka vizsgázott sikeresen, 2011-ben a sikeres érettségizők aránya 45,72 százalékra csökkent. A romániai sajtó a vizsgatermek videokamerás megfigyelésével, a puskázás kiküszöbölésével magyarázza az eredményeket. A kommentárok azonban azt is megállapították, hogy az érettségi eredmények a romániai közoktatás válságát jelzik. Az iskolások nem motiváltak a tanulásra, a tanárok (az alacsony oktatói bérek miatt) nem motiváltak a tanításra.