Az államfői hivatal sajtószolgálata hétfőn bejelentette, hogy az orosz államfő pénteken Asztanában, a kazah fővárosban találkozik Nurszultan Nazarbajev kazah és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfővel. Az elnökök egyebek között az ukrajnai helyzetet, a gazdasági együttműködés kérdéseit és az eurázsiai integrációs folyamatot vitatják meg.
Vlagyimir Putyin a múlt pénteken utazott volna a kazah fővárosba, de a Kremlben elhalasztották a programot. A Slon.ru független orosz hírportál szerint Asztanában akkor azt feltételezték, hogy az orosz elnök betegségével kapcsolatos a halasztás, de Dmitrij Peszkov szóvivő közölte, hogy a politikus jó egészségnek örvend.
Ezek után különböző találgatások kaptak lábra a sajtóban Putyin egészségi állapotáról, sőt egyesek azt is tudni vélték, hogy a politikust a hatalomból is eltávolították. Jól értesült hírforrások szerint a kormányban és a hatalom felső szintjein is változásra lehet számítani Oroszországban.
Az utóbbi néhány napban valóban nem jelent meg a nyilvánosság előtt az egyébként szinte naponta különböző rendezvényeken szereplő orosz államfő. Utoljára március 5-én tárgyalt Matteo Renzi olasz kormányfővel, majd vele együtt csak egy rövid tájékoztatót tartott. Az elnök március 8-án a Kremlben, olyan asszonyok körében köszöntötte a nemzetközi nőnapon az orosz nőket, akiknek a gyermekei kiemelkedő eredményeket értek el a művészetekben, sportban és az élet más területén.
Vlagyimir Putyin a nap folyamán Szentpéterváron találkozik Almazbek Atambajev kirgiz elnökkel.
Közben az orosz elnök parancsára a hadrafoghatóság "váratlan ellenőrzése" keretében teljes készültségbe helyezték az orosz északi flottát, illetve a nyugati katonai körzet és a légideszant egyes alakulatait - jelentette be hétfőn Moszkvában az orosz védelmi miniszter.
Szergej Sojgu szerint a bevethetőségi képesség ellenőrzése 38 ezer katonát, több mint 3,3 ezer haditechnikai eszközt, 41 hadihajót, 15 tengeralattjárót, illetve 110 harci repülőgépet és helikoptert érint.
A hat napig tartó rendkívüli ellenőrzés során a kijelölt katonai egységeknek az Északi-sarkvidéken, az Oroszországhoz tartozó Novaja Zemlja (Új Föld) szigetcsoportnál és a Ferenc József-földnél kell végrehajtaniuk a kiszabott feladatot. Meg kell erősíteniük a térségben állomásozó hadseregcsoportot, meg kell semmisíteniük a feltételezett ellenség haditengerészeti erejét, fel kell venniük a harcot az ellenség diverzáns-felderítő egységeivel.
Az orosz északi hadiflotta, valamint a nyugati katonai körzet egységei lövészeti, valamint taktikai gyakorlatot tartanak. Emellett különleges rendeltetésű katonai egységek nagy távolságokra történő bevetését gyakorolják, továbbá az orosz államhatár védelmét a levegőben és a tengeren, valamint a távoli északi szárazföldi területeken.
Egyes nyugati hírügynökségek úgy értelmezik Sojgu bejelentését, hogy az orosz hadsereg nagyszabású hadgyakorlatot kezdett az északi sarkvidéki területeken.
Mindeközben Alekszej Meskov orosz külügyminiszter-helyettes Moszkvában kijelentette, hogy az Oroszország határainál sűrűsödő NATO-hadgyakorlatok az észak-európai stabilitás meggyengítéséhez, a feszültség erősödéséhez vezetnek a régióban.
Múlt kedden a NATO hét tagállama részvételével kezdődött tengeri hadgyakorlatot a Fekete-tengeren. Moszkvai közlés szerint a múlt hétfőn pedig több mint 120 haditechnikai eszköz érkezett az Egyesült Államokból Lettországba.
Steve Warren ezredes, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője ugyanakkor közölte, hogy az amerikai hadsereg 750 tankja, helikoptere és járműve, valamint más hadfelszerelés érkezett Rigába. A Pentagon azt is közölte, hogy a 3. amerikai gyalogoshadosztály mintegy 3 ezer katonáját vezénylik e hét elejétől a Baltikumba, ahol az észt, a lett és a litván fegyveres erőkkel közös hadgyakorlatokon vesznek részt.