Nem lesz könnyű megmenteni a román-francia kapcsolatokat - sugallja szerdai tudósításaiban a romániai sajtó Teodor Baconschi román külügyminiszter jelenleg zajló kétnapos franciaországi látogatásával kapcsolatban.
A Romania Libera szerint a román diplomácia vezetőjének párizsi programja rendkívül zsúfolt, hiszen két nap alatt négy magas rangú francia politikussal is tárgyal: Alain Juppé külügyminiszterrel, Laurent Wauquiez európai ügyekkel foglalkozó miniszterrel, Claude Géant belügyi tárcavezetővel, valamint Jean-Francois Copéval, a Népi Mozgalom Uniója (UMP) kormánypárt főtitkárával. Baconschi ezen kívül az ipari körök képviselőivel is megbeszéléseket folytat.
A lap emlékeztet a Bukarest és Párizs viszonyát az utóbbi időben alaposan megterhelő eseményekre. Utal arra, hogy Franciaország tömegesen toloncolta ki a roma származású román állampolgárokat. Emlékeztet az emiatt elhangzott ingerült politikusi szóváltásokra, valamint arra, hogy a megoldást a két ország kétoldalú kötelezettségvállalásban vélte megtalálni. Eszerint együttműködnek a romák életszínvonalának növelése érdekében. "Csakhogy egyelőre nehéz megmondani, milyen konkrét eredményekkel járt ez a kötelezettségvállalás" - állapítja meg a Romania Libera.
A lap szerint a két külügyminiszternek sok olyan sebet kellett beforrasztania, amelyet főnökeik ejtettek egymáson. Emlékeztet: Franciaország ellenezte, hogy Románia a korábban tervezett időpontig csatlakozhasson a schengeni övezethez. Az újság szerint Alain Juppénak tisztáznia kell vendége előtt azokat a híreszteléseket is, amelyek szerint a párizsi álláspontot egy üzleti érdekeltségű probléma határozta meg. Állítólag a francia GDF Suez elesett attól a fontos szerződéstől, amely lehetővé tette volna számára a cernavodai atomerőmű 3. és 4. blokkjának megépítésében való részvételt.
Alain Juppé és Teodor Baconschi
Az Evenimentul Zilei szerdai számában ugyancsak kiemeli, hogy Franciaország nem tartja felkészültnek Romániát a schengeni csatlakozásra. A lap megállapítja: Bukarest abban reménykedhet, hogy az Európai Bizottságnak a román igazságügyi rendszer reformjáról szóló nyári jelentése változtathat Párizs magatartásán (hiszen a franciák a romániai "korrupció" kérdését is összekapcsolták a Schengen-témával). A lap európai diplomáciai körökre hivatkozva tudni véli, hogy pozitív értékelés esetén elhárulna az akadály Románia csatlakozása elől.
A bukaresti Új Magyar Szó (ÚMSZ) a feszültségforrások között említi a líbiai nemzetközi katonai intervenció kérdésében elfoglalt román és francia vélemény különbözőségét is. "Ilyen körülmények között aligha lesz könnyű dolga a látogatása céljául a román-francia viszony - ha nem is rendezését, de legalább - enyhítését kitűző Teodor Baconschinak" - véli a magyar nyelvű napilap. Szerinte e megállapítás igazát látszik alátámasztani az tény is, hogy a bukaresti diplomácia vezetőjének párizsi útját eredetileg március 7-8-ra tervezték, azt azonban - a román külügyminisztérium szerint - "ügyrendi okok" miatt elnapolták.
Nagy kérdés, milyen meghatalmazással és üzenettel utazott most a francia fővárosba a román külügyminiszter - írja az ÚMSZ. Politikai megfigyelők nem tartják kizártnak - olvasható a cikkben -, hogy a román fél hajlandó lesz békülékenyebb hangnemet megütni, de azt kétségbe vonják, hogy a Bukarest által nemegyszer félrevezetett és becsapott francia partner késznek mutatkozik-e engedni eddig nagyon határozottan fenntartott álláspontjából. Az ÚMSZ szerint ezért látványos vagy legalábbis érezhető elmozdulás aligha következik be a két ország kapcsolataiban.