William Hague a The Sunday Telegraph című tekintélyes vasárnapi konzervatív brit lapnak írt cikkében leszögezte, hogy az ukrajnai válság a XXI. század kezdete óta nem tapasztalt kockázatot jelent az európai biztonságra. Olyan alapelvek forognak kockán, mint az európai országok területi integritása és a demokratikus országok joga saját jövőjük megválasztásához.
Minden ország, köztük Oroszország is szabályokra alapozott nemzetközi rendszertől függ. E szabályok hitelességének megőrzéséhez az szükséges, hogy megsértésüknek ára legyen, és ha ezeket az elveket Ukrajnában nem sikerül megvédeni, akkor Európában és a világban máshol is veszélybe kerülnek - írta a brit külügyminiszter.
Hague szerint Nagy-Britanniának és szövetségeseinek fel kell készülniük arra, hogy Oroszországgal új típusú kapcsolatrendszer alakul, amely nagyon nagy mértékben különbözni fog az elmúlt húsz évben megszokottól. Ebben az új kapcsolatrendszerben Oroszország nem lenne tagja bizonyos nemzetközi szervezeteknek, a katonai együttműködés és a fegyverkereskedelem tartós korlátozásával kellene szembenéznie, és kevesebb befolyása lenne Európa más térségeire.
Oroszország hatalmas károkat okozott saját megítélésének, és elidegenítette magától az ukránok jelentős többségét - vélte a miniszter.
Európában pedig most már az energiabiztonság növelésének módjairól folynak a megbeszélések, és ha szükséges, fel kell készülni az európai földgázellátás jövőbeni forrásainak kiszélesítésére. Ennek jegyében növelni kell a földgázrendszerek összekapcsolását és az európai fogadóterminálok kiépítését célzó beruházásokat, és fejleszteni kell a saját forrásokat, például a palagáz-termelés területén - áll William Hague cikkében.
A brit külügyminiszter szerint Oroszország ukrajnai fellépése "sokkal valószínűbbé tette", hogy az Európai Unió meghozza e döntéseket.
Oroszországnak károkat okozott az "oligarchikus" gazdasági rendszer, és az is, hogy a nem tudott független intézményeket kiépíteni. Ugyanez az "oligarchizálódás" Ukrajnát is károsította, és egyértelmű annak a veszélye, hogy ugyanezek a "züllesztő" folyamatok demokratikus országokra is átterjednek. Különösen Délkelet-Európában és a Balkánon figyelhető meg a hatalmi koncentráció kiépítése a gazdaságban, a politikában és a médiában. Ez hátráltathatja a valódi és stabil demokrácia fejlődését, és már ellenirányú folyamatok is megindultak a térségben - hangsúlyozta írásában a brit külügyminiszter.
Hague szerint ha ez akadálytalanul folytatódhat, az hosszú távon károsíthatja és alááshatja az európai demokráciát. Stratégiai kihívás Európa számára, hogy szembenézzen ezzel, és támogassa az egészséges demokráciát ezekben az országokban - áll a cikkben.