„Már régóta megfogalmazódott tanárokban és diákokban egyaránt az az ötlet, hogy iskolánkon belül megalakítsunk egy olyan önképzőkört, melynek keretében ifjú tollforgatók, jó íráskészségű tanulók akár prózában, akár lírában megmutathatják tehetségüket" - mondta el Szilágyi Éva, a gimnázium igazgatónője a Szatmár.ro-nak.
Így alakult meg a Szilágyi Domokos Önképzőkör, amely mintegy folytatása kíván lenni a hajdani Kölcsey Ferenc Körnek, amely még az államosítás előtti Református Gimnáziumban működött és városi rangra emelkedett. Az egykori Kölcsey-kör működéséről, vezető tagjairól és megalakulásának időpontjáról egy régi jegyzőkönyv számol be, amely jelenleg a Református Gimnázium birtokában áll.
„A közel száz éves jegyzőkönyv Ligeti Zoltán László tanár úr hagyatékából származik, aki az iskola 1991-es újraalakulásakor meghatározó szerepet töltött be, hiszen mindig is szívügye volt a református magyar nyelvű oktatás újraindulása. A tanár úr halála után fia, Ligeti László adományozott néhány, a Református Gimnáziumra vonatkozó dokumentumot édesapja hagyatékából. Így került iskolánk birtokába a Kölcsey-kör jegyzőkönyve, amelynek első bejegyzéséből kitűnik, hogy az alakuló ülést 1917. szeptember 30-án tartották. Ezen az ülésen a tanárelnök munkásságra buzdítja a diákokat és reméli, hogy a gyengébbek is fokozott munkával fogják gyermeki képességeiket fejleszteni" - magyarázta az igazgatónő.
A jegyzőkönyvben álló célkitűzés az új önképzőkör alapítóinak célja is, ugyanakkor ezzel lehetőséget akarnak teremteni a tehetséges diákoknak arra, hogy különféle rendezvények keretében is bemutassák írásaikat.
A gimnázium vezetősége Kereskényi Sándor irodalomtörténészt kérte fel arra, hogy javasoljon egy olyan személyt, akinek nevével fémjelezhetik az irodalmi önképzőkört. Az irodalomtörténész Szilágyi Domokos nevét választotta, ugyanis a költő kultuszának elő gyökerei vannak itt.
„Szilágyi Domokos megszenvedte a posztmodern állapotot, aminek nemcsak a világérzés és világépítés fogalmi átrendeződésének az egyik vonása, hanem az is, hogy a kultúra az egyik leghatározottabb hordozó eszközzé vált" - mondta el Kereskényi, aki ugyanakkor azt is kifejtette, hogy az ő irányításával különféle rendezvényeken, irodalmi kirándulásokon és találkozókon fognak részt venni a diákok.
Varga-Bressel Christiane magyartanárnőtől, a kör egyik alapítójától megtudtuk, hogy havonta egyszer kerül sor találkozóra a kör irányítói és a diákok között. A találkozók keretében a szakemberek átolvassák és kijavítják a diákok írásait, tanácsokkal látják el őket, valamint arra is alkalmat adnak, hogy a kis tollforgatók felolvassák alkotásaikat. A legjobb művek megjelennek a LiterArt Magyartanárok Egyesületének oldalán és a Refi honlapján is.
A Szilágyi Domokos Önképzőkör vezető tagjai olyan IX-XII. osztályos diákok, mint Vass Lilla, Mali Dorottya, Cserepes Lilla, Bartók Boglárka, Kovács Aletta, Horváth Adrien és Nagy Helga. A diákok első alkalommal Adyfalvára látogatnak, ahol Kereskényi Sándor irányításával olyan helyeken fordulnak meg, ahol Szilágyi Domokos is járt. Az irodalmi zarándoklat keretében versek felolvasására is sor kerül.