A francia hatóságok szerint meghatározó szerepe volt több meghiúsult franciaországi merényletben, köztük abban, amelyet 2015. április 19-én a Párizshoz közeli Villejuifben egy templom ellen egy algériai férfi akart elkövetni; majd egy koncertterem elleni meghiúsított támadásban, amelynek elkövetőjét, a Szíriából hazatért Reda Hamét augusztus 11-én vették őrizetbe; valamint a tíz nappal később, a Thalys szuperexpresszen elkövetett támadásban is. Kapcsolatban állt Mehdi Nemmouche-sal, a 2014. május 24-én, a brüsszeli Zsidó Múzeum elleni támadás elkövetőjével is.
A Le Monde című napilap szerint a szeptember végén Szíriában megkezdődött francia légi csapásoknak ő volt az egyik célpontja Rakkában, az Iszlám Állam dzsihadista szervezet székhelyén.
Az Abu Omár asz-Szúsziként is ismert Abdelhamid Abaaoud neve a Charlie Hebdo című szatirikus hetilap párizsi szerkesztősége elleni januári támadás utáni néhány nappal került először a lapok címoldalára. Őt tekintették a január 15-én a belgiumi Verviers-ben felszámolt dzsihadista hálózat vezetőjének. A csoport két tagját megölték a belga rendőrök, akik - telefonjaik lehallgatásának köszönhetően - a külföldi segítséggel tervezett támadás előtt egy nappal állították meg őket. A belga hatóságok - már akkor szoros együttműködésben az európai társszolgálatokkal - azt próbálták felderíteni, hogy a hálózatnak milyen kapcsolatai lehetnek Franciaországban.
Az augusztusban őrizetbe vett Reda Hame hat nappal korábban Prágán keresztül tért haza egy szíriai kiképzőtáborból, Rakkából. Ő egyértelműen Abdelhamid Abaaoud-t nevezte meg annak a támadásnak a megrendelőjeként, amelyet Franciaországban kellett volna végrehajtania. Egy USB kulcsot kapott tőle kódolt programokkal és kétezer eurót azért, hogy olyan "könnyű" célpontok ellen indítson támadást, mint egy koncertterem, ahol a lehető legnagyobb számú áldozatot lehet szedni. Reda Hame a kihallgatásán más merénylettervekről is vallott.
"Csak azt tudom mondani, hogy nagyon hamar be fog következni. Ott (Szíriában) egy valódi üzem működik, Franciaországra és Európára akarnak lecsapni" - idézte a Le Monde a titkosszolgálati források alapján Reda Hamét.
Tíz nappal később a Marokkóban született Ayoub El-Khazzani próbált támadást végrehajtani egy Kalasnyikovval és egy pisztollyal a Thalys járatán. A férfi korábban Belgiumban járt, közvetlen kapcsolata Abdelhamid Abaaoud-val nem ismertes, a hozzá tartozó belga iszlamista mozgalommal viszont igen.
Abdelhamid Abaaoud története a francia média szerint elsősorban a belga titkosszolgálatok hibáira világít rá. A férfi 2013 elején Szíriába utazott, ahonnan még annak az évnek a végén Görögország érintésével tért haza, majd újra elutazott anélkül, hogy a belga hatóságok őrizetbe vették volna. 2014 márciusában az Iszlám Állam egyik propagandafilmjében látható, amint az általa megölt emberek holttestét szállítja egy autóval. Abdelhamid Abaaoud 2015 februárjában azzal dicsekedett egy iszlamista magazinnak, hogy problémamentesen utazgat Szíria és Belgium között.