A szakirodalom a hisztéria több megnyilvánulási formáját tartja számon, az egyik ezek közül, ami a nők többségénél havonta visszatér: a menstruációs ciklust néhány nappal megelőző és az ideje alatt jelentkező hisztéria. Ahhoz, hogy a férfiak némi megértést tanúsítsanak a nők eme időszakos érzékenysége iránt nem árt, ha tisztában vannak azzal, milyen változások zajlanak ilyenkor a női szervezetben. A testi érzékenység, lelki sebezhetőség és fokozott étvágy szintén ide sorolhatók. A nők többségénél a csokoládéfogyasztási szükséglet is jóval nagyobb „azokon a nehéz napokon".
A menstruáció időszakában az emésztés, a légzés és a vérkeringés is változáson esnek át. A menstruációt megelőző néhány napban szaporábbá válik a szívműködés, kismértékben ugyan, de a vérnyomás is emelkedik, ami többek között a megnövekedett pulzustérfogattal és nagyobb adrenalin-kiválasztódással hozható összefüggésbe.
Ezzel a jelenséggel magyarázható az is, hogy a menstruációt megelőzően romlik a szív- és érrendszeri betegségben szenvedő nők állapota, szívritmuszavar léphet fel, több gondot okoz az aranyeres probléma és a visszértágulat is. Nem véletlen, hogy a ciklus eme szakaszában jóval gyakrabban jelentkezhet embólia vagy trombózis. A progeszteron hatására a légzőközpont ingerlékenysége is megnő, ebből adódóan a légzés is szaporábbá válik. A menstruáció előtti napokban a hangszálak nyálkahártyája is megduzzad, ami sajátságos, rekedtes hangot kölcsönöz a nőknek. Ilyenkor az orrvérzés is gyakoribb lehet. Végül megemlíthetjük, hogy a ciklus elején és végén hányinger, puffadás, hasmenés vagy éppen székrekedés is jelentkezhet. Ezek után cseppet sem meglepő, hogy mindezekhez az élettani jelenségekhez némi hisztéria is társul. Annak ellenére, hogy a hisztériát jellegzetes „női rendellenességnek" tartják, a férfiak körében is egyre gyakoribb magatartásformának számít.