Diósi László - aki az egyesület elnöki tisztét is betölti - úgy vélekedett, hogy Romániában romlottak a vállalkozás feltételei az elmúlt években, de Románia még így is az első harmadban helyezkedik el egy, a világ 170 országára kiterjedő kutatás szerint.
A kutatás kimutatta, hogy a vállalkozások bejegyzése az átlagosnál könnyebb Romániában, de a sokféle adónem, a sok ellenőrzés és a nagy bürokrácia alaposan próbára teszi a vállalkozókat. Diósi László azt is megemlítette, hogy Romániában még most is könnyebb hitelhez jutni, mint a környező országokban, de a befektetések megtérülési rátája alacsonyabb.
Romániában mind a GDP-hez mind a foglalkoztatottsághoz az átlagosnál nagyobb mértékben járulnak hozzá a vállalkozások. A szférára azonban az a jellemző, hogy nem tud az állami támogatásokról. Diósi László elmondta, a romániai vállalkozások nyolcvan százaléka nem pályázik, a kisvállalatok egyáltalán nem folytatnak innovációs tevékenységet. A romániai vállalkozások 41 százalékában semmilyen üzleti tervet nem készítenek, és 9 százalék alatt van azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek 3-4 évre előre terveznek.
Diósi László a konferencia szünetében az MTI-nek elmondta, a nyugat-európai vállalkozásokkal ellentétben a romániai vállalkozások "mintha dobozban élnének". Csak a belföldi piaci lehetőségeket ismerik és semmiféle tervük nincsen arra, hogy külföldi lehetőségeket keressenek.
A Romániai Magyar Üzleti Egyesület elnöke azt is megjegyezte, hogy az erdélyi magyarok kevésbé bátran vállalkoznak, de helyzetük mégis nagyjából belesimul az ország átlagába.