Obama vasárnap a CBS televíziónak adott nyilatkozatában jelezte: bár Washington 17 ezer további katonát küld zömmel Afganisztán déli részébe az augusztus 20-i elnökválasztás előtt, mégis érzékeltetni kell, hogy az Egyesült Államok nem a végtelenségig marad Afganisztánban, "szükség van távozási stratégiára" is.
Holbrooke a Brüsszeli Fórumon kijelentette: a nemzetközi közösség "és azon belül talán különösképpen az Egyesült Államok" idő előtt jutott arra a következtetésre, hogy Afganisztánban jól alakulnak a dolgok, és figyelmét Irakra irányította át.
"Ez történelmi jelentőségű hibának bizonyult. Az Egyesült Államok az elmúlt húsz évben kétszer is - 1989-ben és 2003 körül - elfordította tekintetét Afganisztánról. Nem követhetjük el újra ezt a hibát" - fogalmazott.
Mint mondta, korábban csak 82 ezer főre akarták emelni az afgán rendőrség létszámát 78 ezerről, de rájöttek, hogy ez kevés. Az amerikai diplomata a tervbe vett létszámemelés mértékét nem közölte. Szerinte az afgán rendőrség a leggyengébb láncszem az ország biztonsági láncolatában - rosszul felszerelt, képzetlen és korrupt. Fejlesztéséhez, kiképzéséhez Washington nagyobb európai közreműködést kér.
Az új amerikai kormányzat - Holbrooke szavaiból kivehetően - a korábbinál erőteljesebb és hatékonyabb fellépést szeretne látni az afganisztáni kábítószer-kereskedelem letörése érdekében, és hangsúlyozza, hogy az ópiumültetvényeket művelő szegényparasztok megélhetéséről más módon kell gondoskodni. Az afgán mezőgazdaságban a munkahelyteremtés feladata így kiemelt jelentőségű terrorellenes tevékenységgé léphet elő a közeli jövőben.
Washington gondolkodásában az az újszerű elem is kibontakozni látszik, hogy előtérbe kerül az afgán lázadók eddigi menedékének tekintett Pakisztán támogatása, a tálibok elleni erőteljesebb pakisztáni fellépés ösztönzése. Az amerikaiak emellett Iránt és Kínát is szívesen bevonnák az Afganisztán körüli rendezésbe.
James Appathurai NATO-szóvivő azt mondta újságíróknak: nem tud arról, amit a The Guardian ír, miszerint Washington és szövetségesei tervbe vették valamilyen legfőbb végrehajtói, miniszterelnöki tisztség létrehozását Afganisztánban, miután Hamid Karzai államfőt nem találták elég hatékonynak.
A brit lap értesülését Holbrooke is cáfolta. Mint mondta, "sokan, köztük afgánok is szót emeltek miniszterelnöki rendszer mellett, de a kormányzati rendszert az afgán alkotmány állapítja meg. Senkinek nem szabad úgy megpróbálnia megváltoztatni az alkotmányt, hogy figyelmen kívül hagyja annak (eljárási) előírásait". Hozzátette: nem tud arról, hogy az amerikai kormányban bárki a The Guardian értesülése szerint felmerült álláspontot képviselné, és ilyen értelmű NATO-terv sem létezik.