Az eddig érvényben lévő szerződés csütörtökön járt le, és bár az egészségügyi minisztériummal folytatott egyeztetéseken megegyeztek abban, hogy ezt meghosszabbítják, hivatalos dokumentum erről egyelőre nem született.
Soós-Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke a Krónikának elmondta, hogy az egészségbiztosító még ki sem tűzte az új, vagy a meghosszabbított szerződés aláírásának időpontját.
"Ha szerződés nélkül írunk recepteket, végzünk szolgáltatásokat, utólag okirat-hamisítással vádolhatnak bennünket. Nem vállaljuk a törvénytelenséget a hozzá nem értő, hanyag döntéshozók miatt. Nem vállalhatjuk annak a kockázatát, hogy vádat emel ellenünk a korrupcióellenes ügyészség, mert szerződés nélkül dolgozunk" - indokolta a döntést a háziorvos.
Soós-Szabó Klára szerint több precedens is van arra, hogy az orvossal visszafizettették a felírt recept értékét, vagy az elvégzett szolgáltatást amiatt, hogy a vény megírásakor nem működött az informatikai rendszer. A háziorvosok azt is nehezményezik, hogy mindig visszamenőleg íratják alá velük az egyoldalúan rájuk kényszerített feltételeket.
"A minisztérium honlapján közvitára bocsátott tervezetet nem írjuk alá, azokat a feltételeket nem fogadhatjuk el, a finanszírozással és a rendszer működésével is elégedetlenek vagyunk. Alkotmányos, polgári jogunk, hogy szerződő félként csak azt írjuk alá, amivel egyetértünk" - idézte a Krónika a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnökét.
A román hírtelevíziók jelentése szerint pénteken több megyében elkezdődött a háziorvosi keretszerződések aláírása, de így is arra lehet számítani, hogy pénteken és a jövő hét első napjaiban a háziorvosi szolgáltatást igénybe vevő betegek ki kell fizessék a teljes vizitdíjat, és ezekben a napokban támogatott gyógyszerekre sem kapnak vényeket a páciensek.