Az RMDSZ volt elnöke az Erdélyi Magyar Televízió egyik műsorában elmondta: a koalíciós tárgyalásokon leszögezték, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) kialakult helyzet - ahol a román többségű egyetemi szenátus elutasítja a magyar tagozat létrehozását - rendezése nélkül nem folytatják a kormányzást.
Rámutatott: a MOGYE rossz precedenst teremthet a kisebbségi oktatási jogok be nem tartására. Markó szerint az egyetem több vezetője nyilatkozatának hangneme az 1990-es marosvásárhelyi etnikai konfliktus hangulatát idézi, ami elfogadhatatlan.
Az RMDSZ emellett feltételként szabta meg azt is - folytatta Markó -, hogy semmilyen radikális változásról nem dönt a kormány az év végi parlamenti választásokig, így az egészségügy átfogó reformját és az ország területi-közigazgatási átszervezését is elutasítják.
Markó szerint az új román kormánynak konszolidálnia kell az eddig elért eredményeket, mert javult a gazdasági helyzet, és nyugalmat kell teremteni az országban. Hozzátette: az RMDSZ feltételei között az észak-erdélyi autópálya építésének folytatása, valamint a fizetések és nyugdíjak emelése is szerepelt. Ez utóbbi abban az esetben, ha a gazdaság első negyedévi teljesítménye lehetővé teszi.
Csütörtökön lépett hivatalba a Mihai Razvan Ungureanu miniszterelnök által vezetett új román kormány, miután Emil Boc a hét elején lemondott a kormányfői posztról. Az új kabinetet is ugyanazok a politikai erők támogatják, mint korábban, így az RMDSZ is tagja maradt a kormánynak.