Télen szervezetünk is takarék üzemmódra kapcsol
Havas tájak, síkos utak, hideg és napfényhiány. A téli hónapokban leginkább ebben részesülünk. Sokaknak megnő az alvásigényük, de a legtöbben mégsem a szunyókálást-, hanem a napfény cirógatását hiányolják.
A Nap nyáron testünket és lelkünket egyaránt több mint 14 órán át babusgatja. A téli időszakban viszont alig nyolc órányi napos időszakkal ajándékoz meg bennünket, aminek hatására vitalitásunk és energiánk is jóval kevesebb. A Nap ebben az időszakban gyengébben és jóval rövidebb ideig süt, ezért szervezetünk is takarék üzemmódra kapcsol. Ez azt jelenti, hogy immunrendszerünk a megszokottól érzékenyebb, gyakoribbak a megfázásos megbetegedések, mivel kevesebb antitestet termelünk. Anyagcserénk szintén megsínyli a téli napokat, korlátozott kapacitással működik, aminek egyenes következménye, hogy a zsírpárnák is könnyebben lerakódnak. Helyzetünket az is megnehezíti, hogy a test kevesebb erőt szolgáltat az izmoknak is.
A testi tüneteken kívül, a napfényhiány a lélekre is negatív hatással van. A borongós, szürke napokon az érzékenyebbek hangulata mélabúsabb, ellenben a nyári napsütötte időszakban a lelkünk is kivirul. Olyanok is szép számmal akadnak, akik depresszióba burkolódznak és belebetegszenek a napsugarak hiányába. Az ok a fényhiányban keresendő, aminek hatására az agyban a tobozmirigy melatonint választ ki. A melatonin felelős a kedvtelenségért, a megnövekedett alvásigényért és a fáradságérzetért. Megoldás lehet, ha vérmérsékletünknek és alaptermészetünknek megfelelő közérzetjavító módszerek közül választunk.
Télen szervezetünk is takarék üzemmódra kapcsol