Az alkotmánybíróságnak a kormányzó Szociál-liberális Szövetségnek (USL) a Basescu felfüggesztésére irányuló indítványát kellett véleményeznie, amely nem kötelező érvényű, így a parlament ettől függetlenül is megszavazhatja pénteken a felfüggesztést.
A taláros testület elmarasztalta három pontban az államfőt, de a kormánypártok által megfogalmazott vádak többségében vétlennek tartja az elnököt.
Az alkotmánybírák szerint "lehet úgy értelmezni" - mint a miniszterelnök hatáskörének csökkentésére irányuló kísérletet - azt, hogy Basescu bizonyos gazdasági és szociális jellegű kormányzati döntéseket kezdeményezett, még mielőtt a kabinet elfogadta volna ezeket. Hozzáteszik, hogy az államfő e döntések nyomán kifejtett álláspontja nem sorolható a politikai jellegű állásfoglalások közé, amihez joga van.
Az alkotmánybíróság megállapította azt is, hogy Basescu nem teljesítette "maximális hatékonysággal és igényességgel" az állam hatalmi ágai közötti, valamint az állam és a társadalom közötti közvetítői szerepét.
Az alkotmánybírák tettek még egy elmarasztaló megfogalmazást, miszerint "helytelenítik" Basescunak azokat a kijelentéseit, amelyek révén "sértő" megjegyzésekkel illette a különböző hatóságok tevékenységét.
Legutóbb 2007-ben kellett hasonló véleményezést adnia az alkotmánybíróságnak az államfő leváltásáról. Akkor is Basescu felfüggesztése kérdésében kellett állást foglalniuk az alkotmánybíráknak. A talárosok akkori álláspontja sokkal egyértelműbb volt, hiszen a dokumentum végén kijelentették egy összegző végkövetkeztetésben, hogy a Basescu ellen felhozott vádak nem olyan természetűek, amelyek indokolttá tehetik felfüggesztését. A mostani véleményezés végén nem szerepel ehhez hasonló, egyértelmű következtetés.
A román pártok saját politikai álláspontjuknak megfelelően értelmezik a mostani alkotmánybírósági véleményezést: míg a felfüggesztést kezdeményező USL szerint az alkotmánybíróság is megerősítette, hogy indokolt az államfő felfüggesztése, az ellenzéki Demokrata Liberális Párt (PDL) szerint a talárosok álláspontja Basescunak kedvez.
Az USL egyebek között azzal vádolja az államfőt, hogy kisajátította a miniszterelnök alkotmányos feladatkörét, állandó társadalmi feszültséget provokált, megpróbálta megfélemlíteni a sajtót, és megsértette az igazságszolgáltatás függetlenségét.