A mentősök munkájuk során rengeteg esettel szembesülnek - sok esetben pedig olyanokkal, amikhez felesleges volt mentőt hívni, hiszen egy könnyebb sérülés vagy egyszerűbb megbetegedés kezeléséről van szó. "Van olyan eset, hogy kullancs-csípéshez, egy hetes köhögéshez vagy három napja elvágott ujjhoz hívnak mentőt. Ezzel pedig a komoly, életveszélyes esetektől vonják el az embert és az energiát" - magyarázta a prefektúrán megtartott Társadalmi Párbeszél gyűlésen Gabriela Opris igazgatónő.
Az egészségügyi minisztérium engedélyével most létrehoztak egy olyan részleget, amely az ilyen könnyű, zöld jelzésű eseteket látja el - ezzel pedig jócskán tehermentesítenék a mentőket és felszabadulna némi kapacitás a valóban komoly, sárga és vörös jelzésű esetek ellátására.
A dologgal csak az a gond, hogy mentőautó van, de orvos nincs, aki csatlakozna a mentős csapathoz. Pedig általános orvos, családi orvos, szakorvos vagy főorvos is vállalhatná a 12 órás szolgálatot, akár egyszer, akár többször egy hónapban.
A gyűlésen résztvevő szakszervezeti vezetők szerint az alacsony fizetés az, ami távol tartja az orvosokat az ilyen szolgálattól. Opris szerint azonban ennél többet nem tudnak fizetni, a felkínált összegben az összes lehetséges fizetéskiegészítés benne van.
Hogy kevés vagy sok az összeg, amit az orvosoknak ajánlanak, azt ki-ki döntse el maga. Egy általános orvos munkanapokon 84 lejt, hétvégén 120 lejt kapna egy 12 órás szolgálat után - kézbe. A szakorvosok munkanapokon 108, hétvégén 150 lejért dolgozhatnák végig a 12 órás műszakot, a főorvosok pedig munkanapokon 120 lejt, hétvégén pedig 160 lejt kapnának a szolgálatért.
"Akár kezdő orvosokat is fogadunk, hiszen olyan eseteket kell ellátniuk, amit nagyjából egy asszisztens is el tudna. S gondolom egy kezdőnek jól jönne a plusz kereset" - mondta Opris.
Az is kiderült, hogy eddig egyetlen orvos jelentkezett, hogy beálljon a mentősökhöz - ő két hétvégi műszakot vállal egy hónapban.