A veterán politikus a választás második körében 73 szavazatot kapott, míg ellenjelöltjét, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben megméretkező Alina Gorghiut 59-en támogatták.
Teodor Melescanut a jelenleg kisebbségben kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) javasolta a tisztségre, miután pártja, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) kilépett a kormánykoalícióból és pártjának elnöke, Calin Popescu Tariceanu lemondott a szenátus elnöki tisztségéről.
Megválasztása utáni első beszédében Teodor Melescanu kijelentette: az elmúlt három évtizedben a román politikai spektrum valamennyi pártjával együttműködött már, és ezt az együttműködési tapasztalatát szeretné házelnökként hasznosítani az ország érdekében. Azt is hozzátette: az ALDE parlamenti csoportjának a tagja marad. Pártja ugyan döntést hozott arról, hogy kizárja soraiból azokat, akik a vezető testületek jóváhagyása nélkül fogadnak el tisztségeket, Melescanu párttagságát az biztosítja, hogy nélküle - a szükséges taglétszám hiányában - megszűnne a párt felsőházi frakciója.
Calin Popescu Tariceanu ALDE-elnök bejelentette, hogy pártja megtámadja a választás eredményét az alkotmánybíróságon. Arra hivatkozott, hogy a házszabály szerint a frakciók állíthatnak jelölteket a házelnöki tisztségre, és ugyanannak a frakciónak nem lehet két jelöltje. Márpedig a választás első fordulójában az ALDE jelöltje Ion Popa szenátor volt, aki 13 szavazatot kapott.
A román parlament 136 tagú felsőházában a Szociáldemokrata Párt a szavazatoknak épp a felével rendelkezik, és azzal biztosíthatta a többséget, hogy Teodor Melescanu személyében ellenzéke sorából állított jelöltet. Teodor Melescanu öttel kapott több szavazatot, mint amennyivel a PSD rendelkezik. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az elmúlt napokban többször is közölte, hogy nem támogatja a PSD jelöltjét, és szenátorai az ellenzéki Alina Gorghiura szavaznak.