Noha ez idáig Szatmár megyéből nem érkezett ilyen fogásra vonatkozó jelentés, kedden a petei határátkelő is felkerült az ügy térképére. A környezetvédelmi őrség és a határrendészet munkatársai egy közös ellenőrzés során azonosítottak egy hulladékkal teli kamiont, mely a Szatmár megyei átkelőnél szeretett volna az ország területére lépni. A tehergépkocsi rakterében 3855 kilogrammnyi textilhulladék, hasznavehetetlen elektromos berendezések, illetve ócska gumiabroncsok tartottak Románia felé, ám a sofőr a hulladékszállításhoz szükséges dokumentumokat a hatóság kérésére nem tudta felmutatni. A környezetvédelmi őrség tájékoztatása szerint a szemét Nagy-Britanniából és uniós tagállamokból érkezett volna Romániába, ám a kamion belépését megtagadták.
Octavian Berceanu, az Országos Környezetvédelmi Őrség egy múlt heti razzia után tartott sajtóértekezleten azt mondta: az üzletszerű környezetszennyezés, a "szemétmaffia" megfékezéséhez a szankciók szigorítására van szükség. Példaként azt hozta fel, hogy míg Nyugaton bűncselekménynek minősül egy illegális szemétlerakat létrehozása vagy egy teherautónyi hulladék elégetése, addig Romániában ez csak kihágás, ráadásul legtöbbször olyan - sokszor személyazonossági igazolvánnyal sem rendelkező - elkövetőket érnek tetten, akiken a kiszabott büntetéseket be sem tudják hajtani.
A főfelügyelő szerint az illegális hulladékimport azonnali nyereség a szemétmaffia számára, hiszen Romániában legfeljebb tizedannyiba kerül a hulladék semlegesítése, mint Nyugaton. "És az még a jobbik eset, ha az importált hulladék egy szabványos hulladéktárolóba kerül, és nem a mezőn végzi, rögtön ott, a határ közelében" - részletezte Berceanu.
Az említett kikötői razzián jelen lévő Teodor Nita, a konstancai táblabíróság ügyésze azt állította: Románia a szemétmaffia valóságos Eldorádója, és menthetetlenül a földrész szemétdombjává válik, ha nem számolja fel a környezetvédelmi törvény kiskapuit, a jogszabály ugyanis szerinte "olyan lyukacsos, mint a sajt". A vádhatóság képviselője szerint a környezetvédelmi őrség nem rendelkezik sem megfelelő műszaki eszközökkel, sem megfelelő törvényi felhatalmazással ahhoz, hogy hatékonyan felléphessen a környezeti bűncselekmények elkövetői ellen.
"A környezetvédelmi őrségnek a román állam erejét megjelenítő hatáskörökkel kellene rendelkeznie. Viszont most csak úgy tehet büntetőjogi feljelentést, mint akármelyik sértett, és nem kezdeményezhet eljárást, mint egy bűncselekményt észlelő hatóság. A főfelügyelőt is egyszerűen el lehet zavarni, mert a törvény nem pontosítja, hogy mit és hogyan ellenőrizhet. Hát mit oldottunk meg azzal, ha a katonákat fegyvertelenül, konzervnyitóval küldjük a háborúba?" - idézte az ügyészt a G4Media hírportál.