A Szatmár.ro Lélekbúvár rovata ebben a hónapban a párkapcsolatok témáját járta körül Fleisz Kinga pszichológus hathatós segítségével. A mai cikk a felmerülő problémákról szól, és arról, hogyan lehet ezeket orvosolni.
Az idő folyamán a legtöbb párkapcsolatban előfordulnak nehezebb időszakok. Ilyenkor nagyon sok esetben veszekedés tör ki, ami aztán vagy elcsitul, vagy nem.
Viszonzatlan szerelem
Mindkét félnek fáj, ha a szerelem nem kölcsönös. Ebben az esetben azonban leginkább a viszonzatlan vonzalom tárgya számára kellemetlenebb a szituáció.
Egymásra utaltság
A kölcsönös egymásra utaltság elkerülhetetlenül ellentétekhez vezet, a hatás attól függ, hogy a pár hogyan kezeli őket. A konfliktus akkor válik komollyá, ha a partner viselkedésére vonatkozó stílusjegyek kezdenek inkább negatív, mint pozitív irányban elfogultak lenni, ha gyengül a felek elköteleződése a kapcsolat iránt, és ha a partnerek kötődése bizonytalan elkerülő.
Negatív cselekedet, hasonló válasz
Ha a párkapcsolat kevés örömet ad már, az elköteleződés megrendülhet. A partnerek egymás negatív megnyilvánulásaira inkább destruktív, mint konstruktív módon reagálnak. A negatív cselekedet hasonló választ szül, és a konfliktus egyre fokozódik, kicsúszhat a felek ellenőrzése alól a féltékenység erősödésével és az intimitás gyengülésével.
Ha kapcsolat megszűnik, mindkét fél a másikat hibáztatja. Hatékonyabb a megküzdés a gondolattal, ha úgy érzi az egyén, hogy ő döntötte el a különválást.
Megoldás
Konfliktuskezelő stratégia – a lényege, hogy konfliktus közben csak akkor kezdhetjük elmondani saját gondolatainkat, ha elmondtuk a másik félnek az ő gondolatait az ő megelégedésével.