A Szatmár.ro folytatja a párkapcsolatokról szóló cikksorozatát Fleisz Kinga pszichológus segítségével.
A kapcsolatok fejlődése
Amennyiben egy kapcsolat elkezd kibontakozni és rálép a fejlődés útjára, a partnerek elkezdik kölcsönösen jutalmazni egymást. Megpróbálnak egyenlő módon hasznára lenni egymásnak, a méltányosság elve szerint. Ez alatt azt kell érteni, hogy amennyit befektetnek a kapcsolatba, ugyanannyit kapnak vissza.
- A kapcsolat fejlődése kölcsönös feltárulkozással is jár, amint a partnerek egyre jobban megismerik egymást, mondta Fleisz Kinga. Az önfeltárás jobban megszeretteti egymással, és lehetőséget nyújt az együttérző, támogató válaszokra.
A pozitív interakció, a kölcsönös jutalmazás és a feltárulkozása együttes hatására a fizikai vonzerő kezdi elveszíteni jelentőségét. A partnerek közötti interakció természete válik döntővé, és mindketten egyre jobban viszonozzák a másik szeretetét.
Intim kapcsolatok
Az intim kapcsolatra az erős, és sok mindenben megnyilvánuló kölcsönösség jellemző, amely a partnerek életének számos területére kihat.
- Egy bizonyos személy közelségének keresése általában fedi azt, amit az emberek szerelem alatt érezni szoktak, magyarázta Fleisz Kinga.
Az intim kapcsolatban a partner az “én” részévé válik. Megváltozik a partnerek jutalomcsere menete. Egy kevésbé szoros kapcsolatban a résztvevők azért jutalmazzák egymást, hogy cserébe ők is kapjanak valamit. Az intim kapcsolatban és más közösségi kapcsolatokban a partnerek azért jutalmazzák egymást, hogy kimutassák a szeretetüket és örömet okozzanak a másiknak.
A feltárulkozás és együttérző támogatás pszichológiai intimitáshoz vezet, amit bizalom, közelség és elfogadás jellemez. Ahogy a partnerek egyre közelebb kerülnek egymáshoz, növekszik egymás iránti elköteleződésük érzése. Ezek az emberek bíznak abban, hogy számíthatnak partnerükre, hogy ki tudja elégíteni az igényeiket, a kapcsolat folytatását tervezik és remélik a közös jövőt.