Régebben a munkakutyákon kezdtek el csonkításokat végrehajtani, hogy néhány testrészük ne gátolja őket a feladatuk végzése közben, ma már a legtöbb beavatkozásra azért kerül sor, hogy megfelelő esztétikai hatást érjenek el. Rovatunk e heti számában Dr. Molnár Zsolt állatorvossal az esztétikai műtétekről beszélgettünk.
Korábban a dobberman, boxer fajta kutyákat munkakutyákként használták, és azért kezdték el a fülüket csonkítani, hogy az ne akadályozhassa őket. Bár ma már nem ilyen célra tenyésztik, a fülcsonkítás megmaradt, hiszen a felálló hegyes fül jobban illik a fejformájukhoz. A füllevágást 2 vagy 3 hónapos korban végzik, teljes altatás alatt, így csupán a műtét után a gyógyulási szakasz jár fájdalommal.
Az egyes fajták farkcsonkítása vagy kurtítása ma is szükségszerű, úgy a munkakutyáknál, mint vadászkutyák esetében is, hiszen zajt csaphatnak vadászás közben a bokorban bujkálva. Farkcsonkításról akkor beszélünk, ha csupán annyit hagynak meg ami éppen eltakarja az állat végbélnyílását. Kurtítás esetében a farok felétől vagy egyharmadától válnak meg. A farklevágást 3, 4 vagy 5 napos korban végzik, mivel ekkor még az idegrendszer fejlődési szakasza nincs kifejlődve, ezért csak a bőr levágása okoz fájdalmat. Ilyen korban szoktak a farkaskörömtől is megszabadulni, amely idővel járási problémákat idézhet elő.
A szem formájának változtatása is esztétikai beavatkozásnak számít, néhány fajta esetében a szemre rátelepedő bőrt kell eltávolítani, hogy a kutya látását ne zavarja, más fajtáknál éppen a lecsüngő szemhéjat varrják fel, hogy ne alakuljon ki kötőhártya gyulladás.
Országoktól függően a törvény előírja az állatokon végzett esztétikai műtétekre vonatkozó szabályokat, Németországban például tilos a fentiekben említett műtétek elvégzése.