Pénteken 18 órai kezdettel a Szakszervezetek Művelődési Házának előcsarnokában nyílik meg Kovács Emil Lajos szatmárnémeti festőművész legújabb tárlata. A kiállító 1967. július 4-én született Szatmárnémetiben. Itt végzett a Művészeti Iskolában, 1985-ben festészeti szakon. Tanára Paul Liviu volt. 1988-ban kirakatrendezői szakon végez, tanárai Klein Élu és Nyíri Zoltán voltak, majd szobrászatot tanul, tanára Erdei István volt. Közben Bukarestben Dekoratőrképző Szakiskolát végez 1988-ban. 2011-ben a Nagybányai Képzőművészeti Főiskola abszolvense
1987-től a Szatmári Alkotóház tagja, 2001 és 2009 között ennek elnöke volt. A Szatmári Északi Színház díszletfestőjeként dolgozott 1995 és 2012 között, ezalatt kb. 200 előadás díszletkészítésében működött közre magyar, román és báb tagozaton, majd művészetterapeuta lett a Szatmár Megyei Kórház pszichiátriai osztályán és autista gyermekekkel is foglalkozik. Több alkotótábor művészeti vezetője.
Szintén pénteken és szintén a Szakszervezetek Művelődési Házában, de 19 órai kezdettel lép fel a budapesti Magyar Állami Népi Együttes a Hágókon innen, hágón túl - Megidézett Kárpátalja című programmal.
Az előadásban a magyar színpadi néptáncművészet történetében először mutatja be egy antológia keretében a Keleti-Kárpátokban és annak előterében, Kárpátalján élő népek: magyarok, ukránok, ruszinok, huculok, románok, cigányok, zsidók, sokszínű és gazdag tradicionális kultúráját. Felmutatva mindazt, ami e népek hagyományaiban közös és mindazt, ami nemzeti sajátosság. A hangsúlyt azonban a közös gyökerekre helyezve, szemléletesen érzékeltetve a közös történelmi múltból származó törvényszerű hasonlóságokat.
A hagyomány átörökítése, a saját és a velünk együtt élő népek folklórnyelvének ismerete a találkozások és saját magunk kinyilatkozásának lehetőségét teremtik meg. A színház ezeknek a találkozásoknak az esélye, a tükre. A tükör, amibe jó belenézni, mely annak is felmutat, aki megalkotja, és annak is, aki majdan nézői csendjében megéli az inspiratív elfogadás és befogadás állapotát.