Kezdjük is rögtön a megye legnagyobb településével, Szatmárnémetivel. A megyeközpontban 2005 óta a Florisal tisztítja az utakat és ez így is lesz 2019-ig - addig szól legalábbis a jelenlegi szerződés. A hótalanítás költségei attól függenek, mennyi időt töltenek munkával a Florisal munkagépei, ám semmiképpen nem haladhatja meg a 13,5 millió lejt. Ez az a keretösszeg, amit az önkormányzat a közterület-fenntartó egész éves munkájáért kifizethet. Értelemszerűen ha csak kevés hó hull, akkor a cég kevesebb pénzt kap. Viszonzásul szerződésben garantálja, hogy a havazás kezdetétől számított két órán belül járhatóvá teszi a főbb útvonalakat.
Szatmárnémeti mellett Sárközújlak az a város, amely kiszerződte a téli útmunkákat. A szerződésben semmilyen „látványos" nincs, az önkormányzat 100 lejt fizet minden munkaóra után, a szerződés pedig fél évre érvényes.
Ez az egyik leggyakoribb szerződési elv, a munkaóra után fizet Egri (80lej/óra), Batiz (60 lej/óra) és Királydaróc (90 lej/óra) is. Ezek a megállapodások tartalmaznak azonban néhány érdekességet is. Egri például csak január 31-ig kötött szerződést - ha szerencséje van, később már nem fog havazni. Batiz 22 lejt fizet továbbá a várakozási idő órájáért is.
Van olyan önkormányzat, amely a fix összegre esküszik: Avasújváros 147.566 lejben állapodott meg, Homoród és Szatmárudvari viszont csak 30.000 lejt fizet.
Vannak ennél bonyolultabb szerződések is és kétségtelenül az Avas vidéke viszi a prímet. Bikszád például 4 lejt számláz ki minden 1000 négyzetméternyi megtisztított útfelületért, további 4 lejt minden tonna elszállított hóért, 5 lejt pedig minden olyan 1000 négyzetméterért, amelyet csúszásgátlóval szórnak be. Vámfalunak ugyanilyen feltételekben sikerült megállapodnia, ám esetében nincs szó a hó elszállításáról. Mindannyiukon túltesz azonban Ráksa, ahol külön munkadíja van a hóekével felszerelt traktornak, a buldózernek, a billenős teherautónak, a pakológépnek, a homoknak és a sónak is...
Más tekintetben, de szintén kilóg kicsit a sorból Aranyosmeggyes. Ott ugyanis polgárjogi megállapodást kötött az önkormányzat a szükséges felszereléssel rendelkező cégekkel, amely csak akkor aktivizálódik, ha szükség van a takarításra.
Ami a megyei utakat illeti, a Szatmár Megyei Tanács 2019-ig szóló szerződést kötött a Tehnic Asisttal, a megállapodás keretértéke 20 millió lej. Ez nem azt jelenti, hogy négy év alatt ennyit fizet ki a megyei önkormányzat, ezt az összeget ugyanis a munkaórák száma alapján állapítják majd meg. A szerződésben viszont olyan pontok is vannak, hogy a havazás, hóvihar intenzitásától, hó mennyiségétől függően 12 vagy 16 órával a hóhullás elállta után legalább egy sávot, 36 vagy 48 óra után pedig az összes sávot járhatóvá teszi a cég. Három napon belül pedig teljesen megtisztítja az utat - azaz elszállítja a havat. Öt-hét órán belül pedig csúszásgátlóval szórja be az utat.
Az országutakat kezelő Országos Útügyi Vállalat az avasfelsőfalui Instal Ros céggel kötött szerződést erre a téli időszakra. A megállapodás értéke 2,06 millió lej. Ez a cég 8 órán belül garantálja egy sáv, 24 órán belül pedig a teljes útszakasz járhatóvá tételét.