Amióta bevezették a számítógépes rendszert, 2008 áprilisától 2008. augusztus 25-ig összesen 12852 személy iratkozott be, ebből 9489-en vizsgáztak le, és összesen 3084 személy tette le sikeresen az elméleti próbát. 2009 április elseje és 2009. augusztus 25 között 9933 személy iratkozott be, 8572 vezetőtanonc jelent meg az elméleti próbán, ebből 3085-en vizsgáztak sikeresen. Amint a számokból kiderül, a sikeres vizsgák letevők aránya nem változott a tavalyi évhez képest, ugyan idén kevesebben vizsgáznak, de akik beiratkoznak azok igyekeznek is megjelennek a próbákon - magyarázta Cimpeanu.
Az elméleti vizsga nagyon szigorú követelmények szerint zajlik, egy belső számítógépes rendszer sorsolja ki személyre szabottan egy egyedi vonalkód alapján a 26 tételt, és ugyancsak a számítógépes rendszer egységesíti azt. Ezen kívül videokamerákon keresztül folyamatos figyelik és rögzítik a vizsgázók mozdulatait. Elég ha megszólal egy telefon vagy sugdolózást hallunk, azon nyomban megszakítjuk a jelentkező vizsgáztatását - figyelmeztet Cimpeanu.
A teszt kitöltése során a képernyő fölött található kamera képeket készít a vizsgázóról, amelyet összevetnek a jelentkezés során készített portrével, ugyanakkor mindig legalább két személy tartózkodik a teremben, hogy kizárják a korrupció bármiféle lehetőségét. Ezt a modern vizsgáztatási rendszert az országban először Szatmár megyében vezették be tavaly április elsején, és 2008 szeptemberéig tesztfázisban működött.
Ioan Cimpeanu, a Szatmár Megyei Gépjárműbejegyzési és Jogosítványkibocsátó Közszolgálat irodavezetője