A légkör felmelegedését jócskán - több mint kétszeresen - meghaladó ütemben, átlagosan két Celsius-fokkal emelkedett a világ tavainak hőmérséklete a NASA vizsgálatai szerint az utóbbi 25 évben.
A Föld 167 legnagyobb tavának felmérése azt mutatta, hogy a vizek hőmérséklete egy évtized alatt átlagosan 0,45 Celsius-fokkal emelkedett - derült ki Amerikai Űrkutatási Hivatal bolygókutató központja (Jet Propulsion Laboratory) tudósainak a Geophysical Research Letters című folyóiratban szerdán megjelent tanulmányából. A hőmérsékletemelkedés egyes tavak esetében az évtizedenkénti egy fokot is meghaladó volt.
Az első ilyen jellegű műholdas felmérés szerint az északi félteke tavai gyorsabban melegednek, ez fokozottan érvényes a közepes és nagy tengerszint feletti magasságon fekvő vizekre. Riasztó mértékben - 1985 óta négy fokkal - emelkedett többek közt az oroszországi Ladoga-tó hőmérséklete. Hasonlóan nagy léptékű - három fokos - az Egyesült Államokban, Kalifornia és Nevada államok határán fekvő Tahoe-tó hőmérsékletének emelkedése.
Az európai kontinens északi részén fekvő tavak hőmérséklete fokozottabb emelkedést mutattak, a Fekete-tenger és a Kaszpi-tenger térségében lévő vizeké viszont kisebb mértékben emelkedett. A Kazahsztán keleti vidékén, Szibériában, Mongóliában és Kína északi részén fekvő tavak hőmérséklete is fokozottan melegedett. Észak-Amerikában az Egyesült Államok délkeleti vidékén elterülő tavak a Nagy-tavak hőmérsékletemelkedését némileg felülmúló ütemben melegedtek.
Ezzel szemben - derült ki a tanulmányból - visszafogottabb a trópusok és a déli félteke tavainak felmelegedése.
A NASA a Országos Óceán- és Légkörkutató Hivatalának (NOAA) és az Európai Űrügynökség (ESA) infravörös technológiáját használta. Az időjárási körülményekből adódó nehézségek kiküszöbölésére a méréseket kizárólag éjszaka végezték június és szeptember között az északi féltekén, illetve január és március között a délin.
A vártnál kétszer gyorsabb a tavak hőmérsékletének a növekedése