A miniszterelnök a kabinet szerdai ülése után kijelentette: Oroszország láthatóan nem akarja "sem békével, sem stabilitással megajándékozni" Ukrajnát.
Jacenyuk előrebocsátotta továbbá, hogy ha Oroszország az EU-társulási megállapodás ratifikálása nyomán kereskedelmi korlátozásokat vezet be az ukrán termékekkel szemben, Kijev is haladéktalanul hasonló válaszlépést tesz. "Semmi jóra nem számítok Oroszországtól" - jegyezte meg.
Kijelentette, hogy a kormány továbbra is kész finanszírozni a Kelet-Ukrajnában harcoló ukrán fegyveres erőket.
Tájékoztatásul hozzátette, hogy az országnak napi 80 millió hrivnyába, azaz mintegy 22 millió lejbe kerül az oroszbarát szeparatistákkal szembeni, terrorellenesnek elnevezett hadművelet folytatása. Hozzátette, hogy a kormány ezen felül tervezi, hogy alapot különít el a visszafoglalt területek újjáépítésére. Megjegyezte, hogy ezt egyébként a térség különleges státusáról előző nap a parlament által elfogadott elnöki indítvány is előírja.
A törvényjavaslatra kitérve kiemelte, hogy a különleges státus nem jelenti a szeparatisták által önhatalmúlag kikiáltott donyecki és a luhanszki "népköztársaságok" legalizálását. Az indítvány szerint a megnövelt önrendelkezési jogokkal felruházott adminisztratív egységekben előbb rendkívüli helyhatósági választásokat kell tartani.
Andrij Purhin, a "Donyecki Népköztársaság (DNR) miniszterelnök-helyettese" az Interfax Ukrajina hírügynökségnek reagálva, kijelentette: a "népköztársaság" vezetősége kész folytatni a párbeszédet Kijevvel, annak ellenére, hogy az - Jacenyuk szavai alapján - továbbra is elutasítja a DNR legitimitását.
Jacenyuk a kormányülésen tájékoztatott továbbá arról, hogy az átvilágításról szóló, kedden elfogadott törvény hatálya körülbelül egymillió állami tisztségviselőre és közalkalmazottra terjed ki, beleértve a rendvédelmi szervek munkatársait is. Jacenyuk szerint az új lusztrációs törvénnyel véget vetnek az előző kormányzattól örökölt korrupciós gyakorlatnak. Utasította a kormány tagjait arra, hogy hozzanak létre átvilágító bizottságokat minden minisztériumban.
A kormány szerdán Petro Porosenko elnök utasítására megerősítette Ukrajna és az Európai Unió társulási megállapodásának végrehajtási tervét. Eszerint a megállapodásban foglaltakat 2017-ig végre kell hajtani.
Mindeközben, a tűzszünet ellenére Moszkva-barát szakadárok ismét ostromolják
az ukrán fegyveres erők kezén lévő donyecki repülőteret, és gyakrabban lőtték azokat a lakott területeket, amelyek mellett katonák állomásoznak - jelentette szerda reggel a kijevi média.
Az UNIAN hírügynökség szemtanúkra hivatkozva közölte, hogy a kelet-ukrajnai város nyugati részén, ott, ahol a repülőtér van, újra erős, feltehetően aknatámadások okozta robbanásokat hallani, Grad típusú rakéta-sorozatvetők robaja és puskaropogás hallatszik. A repülőtér környékén két helyen sűrű fekete füst gomolyog. Egy lövedék gázvezetéket talált el.
A donyecki repülőtér a kelet-ukrajnai konfliktus kezdete óta az ukrán katonák ellenőrzése alatt van, de az ukrán média szerint a szeptember 5-én kötött minszki tűzszüneti megállapodás ellenére az elmúlt napokban is folytatódtak a harcok a stratégiai fontosságú légi kikötő birtoklásáért. Magát a várost a szakadárok ellenőrzik.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint a lázadók elleni "terrorellenes hadművelet" törzskara arról tájékoztatott szerda reggel közösségi portálokon, hogy az elmúlt napban a szakadárok ritkábban nyitottak ugyan tüzet az ukrán fegyveres erők állásaira, de gyakrabban lőtték azokat a lakott területeket, amelyek mellett ukrán katonák állomásoznak. Így akarják lejáratni a fegyveres erőket és megfélemlíteni a Donyec-medence lakosságát - írták. A törzskar három kisebb településről - Orlivkáról, Velika Krinkáról és Kurahovóról - tesz említést jelentésében, és közli, hogy a szakadárok támadásainak vannak civil halottjai és sebesültjei.
Az UNIAN hírügynökség jelentése szerint Luhanszkban fegyveresek hatalmukba kerítették az állami egyetemet, és elfogták a rektor-helyettest. Vitalij Kurilo rektor egy közösségi portálon azt írta, hogy megkezdődött más tanárok őrizetbe vétele is, a fegyveresek "elosztják a tantermeket és a vagyontárgyakat", és olyan emberek jelölik ki önmagukat egyetemi tisztségekre, akikről eddig nem is hallottak az intézményben.
Az ukrán média idézi szerdán Philip Breedlove tábornokot, a NATO európai erői főparancsnokának szavait, aki a Szabadság Rádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország egyelőre nem vonta ki minden katonáját Kelet-Ukrajnából. A korábban odavezényelt legfeljebb tíz orosz zászlóalj közül valószínűleg négy még mindig a térségben van.
"Oroszország vonja ki ugyan csapatait Kelet-Ukrajnából, de nem lenne tévedés azt mondani, hogy ezek a csapatok parancs esetén gyorsan visszatérhetnek" - mondta Breedlove, és megismételte, hogy az Oroszország által alkalmazott "hibrid" háború veszélyezteti Európa biztonságát.