Romániában 25% körüli a munkanélküliség aránya a fiatalok körében, ráadásul egyre több befektető panaszkodik a munkaerő szakképzetlensége miatt. Mindez hatalmas kérdőjelet állít az utóbbi évtizedekben folyamatos reformok által sújtott tanügyi rendszer mellé. Az inastörvény viszont megteremti a lehetőséget, hogy a 16-25 év közötti fiatalok a szakma megtanulása mellett pénzt is keressenek, amint Pataki Csaba RMDSZ-es szenátor fogalmazott a nyár elején.
Az inastörvény szerint cégek, vállalatok, kereskedelmi társaságok inasokat fogadhatnak, akik a szakemberek mellett megtanulhatják a szakmát. A két fél 12, 14 vagy 36 hónap időtartamú szerződést köthet egymással. A munkaadó vállalja, hogy ezen periódusban munkát biztosít az inasnak, akit csak arra a feladatkörre használhat, amelyről a szerződés rendelkezik. A munkaadónak fizetést is biztosítania kell, amelynek összege nem lehet kisebb, mint a minimálbér. Az alkalmazónak rendelkeznie kell egy olyan személlyel is, aki koordinátorként tartja a kapcsolatot az állami intézményekkel, az inasokkal, a vezetőséggel.
A másik oldalon viszont az inasnak a szerződésben rögzített idő lejártával vizsgáznia kell. Annak függvényében, hogy egy, kettő vagy három éves szerződése volt, 1-es, 2-es vagy 3-as kategóriának megfelelő tudásszintről kap igazolást.
Marcel Marusca, a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, a megyében még egyetlen inasszerződést nem kötöttek. Ám az általuk megkeresett cégek - elsősorban textilipar vagy fémfeldolgozás területén tevékenykedők - közül többen is nyitottnak bizonyultak. „Ha Németországban, Norvégiában vagy éppen Olaszországban jól működik, akkor miért nem működhetnek nálunk?" , mondja.
Az ügynökség adatai szerint a 2013-as tanév során Szatmár megyében 740 fiatal fejezte be tanulmányait, ám csak alig több mint kétszázan találtak munkahelyet...