A leggyakrabban előforduló faj a Chatuchak piacon a madagaszkári sugaras teknős (Astrochelys radiata) volt, amelyet a CITES, vagyis a veszélyeztetett fajok és a belőlük készült ajándéktárgyak, használati cikkek kereskedelméről szóló egyezmény 1. függelékében jegyezik. Ennek értelmében kereskedelmük szigorúan tilos. A Chatuchak piacon talált összesen 786 darab eladó teknősnek több mint a harmadrésze, 285 volt felsorolva a CITES I. Függelékében. Ezek közül 269 volt sugaras teknős. További rendőrségi razzia után tizenhárom csőrös mellű teknőst (Astrochelys yniphora) is találtak, ami a világ legritkább teknősfaja.
Az állatok, növények és a belőlük készült használati cikkek nemzetközi kereskedelme napjainkra hatalmas méreteket öltött, éves forgalma eléri a 159 milliárd dollárt, és több, mint 350 millió egyedet érint. A fajok többségét vadon fogják vagy gyűjtik be. A befogás, a karanténozás, a szállítás alatt az állatok nagy része elpusztul: ez az arány általában a 70, de akár a 90 százalékot is elérheti.
Mivel az illegális kereskedelem tovább folytatódik, a természetvédők arra ösztönözik a kormányokat és a hatóságokat, hogy szervezett módon lépjenek fel, és védjék meg a veszélyeztetett fajokat a kihalástól. A WWF javaslata szerint módosítani kellene CITES-listás fajok birtoklásra vonatkozó nemzeti törvénykezést. A vámhatóságoknak és a vámőröknek pedig fokozottabban kell figyelniük a tiltott fajok csempészésére.
WWF