A tárcavezető mellett Bukarestben több minisztérium, így a mezőgazdasági, a közlekedésügyi és a környezetvédelmi minisztériumok államtitkárai mellett olyan állami intézmények vezetői vettek részt a megbeszélésen, mint az Országos Meteorológiai Intézet vezetője. Ion Sandu elmondta, hogy a következő napokban még kitart a hideg és havazásra is lehet számítani az ország több részén, majd enyhe hőmérséklet-emelkedés várható. Legalábbis nappal. Itt-ott esőzés is elképzelhető, de a következő két hétben nem várható jelentős változás, így nagyobb mértékű olvadás sem.
„Van tehát legalább két hetünk arra, hogy felkészüljünk az olvadásra és az ennek következtében bekövetkező árvizekre", fejtette ki Bercea. A miniszter határozottan kijelentette: a kormánybiztosok szükség esetén a lehető legerélyesebben lépjenek fel és ha kell, szigorúan büntessék meg azokat a polgármesteri hivatalokat, amelyek nem teszik meg az elővigyázatosság szükséges lépéseit. „Hatékonyan csak úgy tudunk fellépni a sürgősségi helyzetekben, ha az önkormányzatok is minden tőlük telhetőt megtesznek", mondta Bercea.
A miniszter elrendelte, hogy a helyhatóságok ellenőrizzék az elfolyás biztosítását, a kisebb hidak, folyók állapotát, a szükséges eszközöket tartsák készenlétben, a polgármesteri hivatalok pedig legyenek állandó készenlétben.
A videó-konferencia végén Radu Giurca, Szatmár megye prefektusa tájékoztatta a minisztert, hogy Szatmár megyében csütörtök reggelig valamennyi utat járhatóvá tették és a nap folyamán sikerült mindenütt helyreállítani az áramszolgáltatást is.
A kormánybiztos ugyanakkor panasszal is fordult a tárcavezetőhöz: az Országos Talajjavító Hatóság Bukarestből vezényelt átszervezésének következtében olyannyira lecsökkent a személyzet száma, hogy az már veszélyezteti az árvíz elleni védekezés hatékonyságát. Pop Zoltán-Károly, az intézet Szatmár megyei vezetője elmagyarázta, hogy jelenleg huszonhat ember áll a rendelkezésére, miközben a pompák száma meghaladja a harmincat. Ezeknek a pompáknak kell árvíz vagy magas talajvíz esetén a töltésen kívülről az árterületre visszapumpálniuk a vizet.
Giurca a Sürgősségi Helyzetek Helyi Bizottságát alkotó állami intézmény-vezetőket és a sajtót arról tájékoztatta, csütörtökön elővigyázati okok miatt húsz iskolában nem volt tanítás a megyében, amely intézkedés 1900 diákot érintett. A kormánybiztos elmondta, hogy a Prefektúra, a Megyei Tanács és a Vöröskereszt gyűjtési akciója során a 8,2 tonna élelmiszer mellett 10.000 lejt sikerült összegyűjteni az ország déli részén, a hó fogságában szenvedők megsegítésére.
Végezetül a prefektus és Csehi Árpád megyei tanácselnök köszönetet mondott mindazoknak, akik szerda éjszaka és csütörtök hajnalban heroikus küzdelmet folytattak, elsősorban Nagykároly környékén a hó eltakarításában és a hófúvások elleni küzdelemben.