Húzd ki magad, ne ülj ilyen
görbén! – hányszor halljuk a figyelmeztetést gyerekkorunkban. A fiatalon
elhanyagolt gerincferdülés később már nehezen korrigálható, ezért kezelését
érdemes minél előbb elkezdeni.
A gerincferdülés tulajdonképpen a gerinc oldalirányú görbülete. Az előre-hátra irányuló görbület a fölegyenesedett járást és a teherhordást teszi lehetővé, tehát nem számít kórosnak. Az oldalirányú elváltozáshoz viszont gyakran a csigolyák elfordulása társul. A gerincferdülés első jele a törzs-kar háromszög aszimmetriája, és a két váll szintjének megváltozása. Ilyen esetben ajánlatos minél előbb ortopédiai szakvizsgálatra menni.
Az elhanyagolt gerincferdülés fokozódhat, és a torzulás rögzülhet. Ez akár életre szóló tartási rendellenességet, mozgássszervi panaszokat, súlyos esetben akár légzési zavarokat is okozhat.
Segít a mozgás
A régóta ismert kezelések közül az egyik leghatékonyabb az ún. Schroth-módszer. Ez nemcsak a gerinc oldalirányú görbületét, hanem a csigolyák elfordulását is korrigálja. A módszert különféle tornagyakorlatok alkotják, amelyeket gyógytornász segítségével lehet megtanulni.
Az úszás a gerincoszlop nyújtása és erősítése révén fejti ki pozitív hatását. Gerincferdülés esetén egyedül a súlyemelés kerülendő, egyébként minden olyan sport hasznos, amely karbantartja és megerősíti a hátizmokat.
Fűző és műtét
A korzett vagy fűző egy olyan, a testméretekhez szabott műanyag eszköz, amely a gerinc bizonyos pontjaira gyakorol megfelelő hatást. Viszont csak akkor hatásos, ha legalább napi húsz órán át viselik. Bár a mai fűzők a régebbiekhez képest vékonyak, testhez simulók, hosszan tartó viselésük nem kellemes.
Végső megoldásként szükség lehet a gerincferdülés műtéti korrekciójára, ezt
a bonyolult és fájdalmas beavatkozást azonban csak súlyos esetekben
javasolják az orvosok. hölgyvilág
|