A fegyvernyugvás egyiptomi közlés szerint hét órakor lépett életbe. Ezzel szemben egyes izraeli értesülések szerint a tűzszünet helyi idő szerint éjféltől kezdődik.
Az MTI jeruzsálemi tudósítójának jelentése szerint hat óra után még több percig lőtték rakétákkal a Gázai övezetből az azzal szomszédos izraeli településeket. Izraelben egy kibuctaggal néhány perccel a tűzszünet életbe lépése előtt végzett egy gránátlövedék, amely három másik civilt is megsebesített, egyiküket súlyosan.
Korábban a Gázát uraló Hamász radikális palesztin szervezet szóvivője azt mondta, hogy a felek határozatlan idejű tűzszünetet kötöttek. Az egyiptomi közvetítéssel létrejött egyezség értelmében Izrael lazítani fog Gáza blokádján, és be fogja engedni a segélyszállítmányokat és az újjáépítéshez szükséges anyagokat a területre.
A gázaiak kedd este zöld hamászos zászlókkal az utcákra vonultak, a levegőbe leadott lövésekkel, tűzijátékkal, utcai felvonulásokkal ünneplik a tűzszünet életbe lépését.
Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter sajtóközleménye szerint Egyiptom végleges tűzszüneti megállapodásra szólította fel a szembenálló feleket, az "ártatlan lelkek megóvása, és a vérontás beszüntetése" érdekében. A fegyvernyugvás feltételei megfelelnek az egy hónappal ezelőtt benyújtott egyiptomi indítvány és a 2012-ben Kairó közvetítésével született tűzszüneti megállapodásban foglaltaknak - áll a jelentésben.
Izrael hivatalosan nem kommentálta a tűzszünetet. Az ottani média, illetve több nemzetközi hírügynökség magas rangú izraeli tisztségviselőkre hivatkozva mindenesetre azt írta, hogy Izrael is elfogadta a fegyvernyugvást.
A megállapodás értelmében a Gázai övezet blokádjának további lazításáról, illetve egyéb vitás ügyekről a jövő hónapban kezdenek közvetett tárgyalásokat a felek, szintén egyiptomi közvetítéssel.
A 2007 óta tartó gázai blokád feloldása a Hamász legfőbb feltétele volt a tárgyalások során. Ugyanakkor Izrael és Egyiptom is kockázatosnak tartja a gázai határ megnyitását, attól tartva, hogy az megkönnyítené a Hamász számára a fegyverekhez való hozzájutást.
A július 8-án kirobbant gázai konfliktusban több mint 2100 palesztin vesztette életét, Izrael 64 katonát és öt civilt vesztett. Az 1,8 milliós Gázában a helyi hatóságok szerint több mint félmillió embernek kellett elmenekülnie otthonából.