A megbeszélések témáját a román média pénteken a korrupt tisztségviselők felelősségre vonását megnehezítő decemberi intézkedésekkel - a büntető törvénykönyv (btk.) módosításával és a kormányon lévő szociáldemokraták amnesztiatervezetével - hozta összefüggésbe, illetve azzal, hogy Victor Ponta miniszterelnök hétfőn megkérdőjelezte az igazságszolgáltatás függetlenségét, politikai elítéltnek nevezve a korrupcióért másodszor is bebörtönzött Adrian Nastase volt kormányfőt.
A Btk.-t módosító parlamenti szavazás nyomán az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége közleményben figyelmeztette a román hatóságokat, hogy "visszalépés lenne Románia számára", ha a törvényhozók megakadályoznák összeférhetetlenségük vizsgálatát, s egy ilyen döntés elbátortalanítaná a befektetőket.
Úgy tudni, kétnapos látogatása során Victoria Nuland az elnökkel, a civil társadalom képviselőivel és Titus Corlatean külügyminiszterrel találkozik, de programjának részleteit nem hozták nyilvánosságra. Látogatása előestéjén az Egyesült Államok bukaresti nagykövetségének ügyvivője megbeszélést folytatott az igazságügyi miniszterrel és a bírák szakmai testületének újonnan választott vezetőjével.
A látogatás váratlan voltára utal az is, hogy Nuland programjában egyelőre nem szerepel találkozó Victor Ponta miniszterelnökkel, aki kedd óta Ausztriában sízik. Corlatean erről azt közölte: Ponta programját "jóval korábban" véglegesítették, de teljes körű mandátumot kapott a kormányfőtől, hogy bármilyen kérdésben tárgyaljon az amerikai vendéggel.
Hasonló váratlan látogatást tett Bukarestben Nuland hivatali elődje, Philip Gordon 2012 augusztusában, Basescu elnök felfüggesztésének idején.
Miután a román média a szociálliberális kormánynak szóló szigorú figyelmeztetésként értékelte a váratlan látogatást, Frunda György, a kormányfő egyik tanácsadója egy rádióműsorban azt mondta: úgy tűnik, az Egyesült Államok bizonyos felsőbbrendűséggel, kioktató hangnemben viszonyul az országhoz, holott Románia nem gyarmat.
"Mi lenne, ha mi is odamennénk ellenőrizni a halálos ítéletek helyzetét, vagy Colorado állam döntését a marihuána engedélyezéséről?" - példálózott Frunda.
A miniszterelnökhöz közel álló Sebastian Ghita szociáldemokrata képviselő sietett leszögezni, hogy Frunda álláspontja "nem mérvadó". Kifejtette: az Egyesült Államok az ország legfontosabb stratégiai partnere, és Románia megbízható gazdasági fejlődése nagy mértékben függ ettől a stratégiai partnerségtől