Ez azt jelenti, hogy a showman műsora 2015-ben is látható lesz a csatornán, annak ellenére, hogy a nézettsége elenyésző - legalábbis töredéke annak, mint korábban az RTL Klubon volt.
Ráadásul amíg a kereskedelmi csatornánál 2000 forintért jutottak be a nézők a Fábry Show felvételére, az adás pedig a legrosszabb időkben is 1,3 millió néző körül volt a teljes lakosságban, ma már nem lehet ilyen számokról beszélni. A belépők árát már lecsökkentették 1200 forintra, s amikor a Blikk felhívta a jegyirodát azzal, hogy decemberig melyik felvételre tudnak helyet szorítani, mert egy nagyobb társasággal mennének, akkor a hölgy a vonal végén csak annyit mondott, hogy mindegy, biztosan lesz helyük.
Fábry nézettségi szempontból sem áll jól: 2014 első felében a teljes lakosság körében csak egyszer ért el 604 ezres nézőszámot, átlagosan csak 400 ezren voltak kíváncsiak rá, a legrosszabb nézettsége pedig májusban volt: 302 ezren nézték az egykor jobb napokat látott humoristát. A hirdetési szempontból igazán fontos, 18-49 éves korosztály közt mért adatok még haloványabbak: a legjobb januári időpontban 96 ezren kísérték figyelemmel a ma már csak Fábry címmel futó műsort, a legrosszabb adat pedig a 40 ezres nézőszám volt.
A Vasárnapi Blikk birtokába jutott az a szerződés, amelyet Fábryval kötött az M1-ért is felelős Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) még azelőtt, hogy 2012-ben visszatért volna a köztévé képernyőjére. Ebben az áll, hogy évente húsz adást kell szállítania, amelyért adásonként 22 millió forint plusz áfa összeget kap a cége.
Vagyis eddig, egészen pontosan 2014 végéig, három év alatt Fábry műsora 1,3 milliárd forintjába került az adófizetőknek. Amennyiben 2015-ben is láthatjuk kéthetente az M1-en, akkor az újabb húsz adásra ismételten 440 millió plusz áfát tehet zsebre, és az adófizetők már 1,7 milliárd forintot áldoztak a showmanre. Mivel Fábry saját lábra állt, és ő a műsor producere is, ezért mindent ebből az összegből kell kigazdálkodnia. A saját bérét, az alkalmazottak és kollégák gázsiját, és a gyártást is.
A cikk folytatását a Blikk.hu portálon olvashatja!