Az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága (COMECE) és az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) második alkalommal szervezett Európai Szociális Napokat szeptember 18 és 21-e között. Miután két éve Ciprusra hívták a szociális ügyekért felelős európai püspököket, idén Madridban szerveztek konferenciát, mely szentmisével kezdődött, majd a jelen kihívásait és a jövő esélyeit vették leltárba. Második nap a gazdasági, szociális és lelki krízis keresztény lehetőségeire figyeltek, a gazdaság keresztény szemlélettel történő átitatására tettek elméleti kísérletet, majd a munkaülések során Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök tartott előadást az európai migrációval kapcsolatban, „Populizmus és ellenséges szemlélet a migránsok felé" címmel.
Az egyházmegyét, de a teljes román katolikus püspöki konferenciát helynöke, Ft. Hankovszky Ferenc kíséretében képviselő püspök előadásában rávilágított, minden ember alapvető jogaihoz tartozik a mobilitás, a migráció pedig mindig is jelen volt a történelemben. Az otthonukat elhagyni kényszerülőket segíteni kell - ezt az egyház jelenleg is teszi -, az ellenséges, hangulatkeltő hozzáállás helyett hidakat építve a befogadó és a bevándorló közösségek között. Felmerül ugyanakkor annak a felelőssége is, hogy az adott államok megtesznek-e mindent polgáraik otthoni életkörülményeinek kialakításáért, valamint a visszaérkezők újraintegrálásáért - vázolta fel Schönberger Jenő püspök.
A konferencia harmadik napján a család, mint a társadalom megtartó alapsejtje volt a középpontban. Ennek kapcsán beszéltek az emberi jogokról, a házasságról, de a további munkaülések során a demográfiai gondokról is. A szociális napok konklúzióit húzó Msgr. Giampaolo Crepaldi érsek, a CCEE-n belül működő Caritas in Veritate bizottság elnöke és Msgr. Gianni Ambrosio püspök, a COMECE alelnöke az összefogásra, az együttgondolkodás szükségességére hívták fel a figyelmet. Mint mondták, ez a katolikus közösségek minden szintjét - egyházi személyek és laikusok közösségei - átfogóan meg kell, hogy történjen, majd kisugározzon Európa teljes társadalma felé.
„Egyszerű, kis dolgoktól indulva, egyre nagyobb célokat kell, hogy kitűzzön minden keresztény maga elé, hiszen krisztusi küldetéssel rendelkezünk a jóban való munkálkodásra. A morális, lelki krízisből egy újfajta felfogással, az egység érzésének kifejezésére juttatásával léphetünk ki. Felelősek vagyunk ugyanis egymásért, egyedül, anyagi érdekeket követve nem lehetünk boldogok. Az emberi méltóság a szabadságot feltételező érték, amely emberi lényegünket adja meg. A mai társadalomban ugyanakkor az egyén szabadságjogainak növelésével az emberi méltóság tiszteletben tartása szenved károkat, pedig csak teljes emberként, méltóságunk tiszteletben tartásával lehetünk boldog tagjai a társadalomnak. Erre buzdít az evangélium, és erre buzdít az emberré lett Isten. (...) Nem feledhetjük el Európa keresztény gyökereit, Európa vissza kell, hogy térjen a keresztény értékekhez, melyek megőrizték a kontinenst az idők során, és ez lehet a jövő záloga is" - tették hozzá.
Szombaton este Európáért imádkoztak a résztvevők, majd a madridi konferencia vasárnap a székesegyházban bemutatott szentmisével ért véget.